Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Fise cu date tehnice de securitate
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Fise cu date tehnice de securitate

As dori sa stiu in baza carei legi furnizorii de produse chimice au obligatia transmiterii catre clienti a fisei cu date tehnice de securitate
Cerintele privind obligativitatea intocmirii fiselor tehnice de securitate, cuprinsul si modul de intocmire al acestora sunt reglementate in Romania prin urmatoarele acte legislative:
-HG nr. 1218/ 06.09.2006, Cerinte minime de securitate si sanatate in munca pentru asigurarea protectiei lucratorilor impotriva riscurilor legate de prezenta agentilor chimici,
HG nr. 1093/ 16.08.2006, Cerinte minime de securitate si sanatate pentru protectia lucratorilor impotriva riscurilor legate de expunerea la agenti cancerigeni sau mutageni la locul de munca,
-OUG nr. 200/ 09.11.2000, art. 21, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 451/ 18.07.2001, art. 21, 22, privind clasificarea, etichetarea si ambalarea substantelor si preparatelor chimice periculoase,
-HG nr. 490/ 16.05.2002, anexa 1- cap. 8 si 9, pentru aprobarea Normelor Metodologice de aplicare a OUG nr. 200/ 2000,
-HG nr. 92/ 23.01.2003, art. 16 -18, anexa 5 si 16, privind clasificarea, etichetarea si ambalarea preparatelor chimice periculoase, modificata si completata prin HG nr. 597/ 13.06.2007,
-anexa 5 prezinta Ghidul pentru intocmirea fiselor tehnice de securitate.
O corectie a raspunsului anterior, datorita abrogarii OUG nr. 200/ 2000 si a HG nr. 490/ 2002.
Raman in vigoare:
-HG nr. 1218/ 06.09.2006, Cerinte minime de securitate si sanatate in munca pentru asigurarea protectiei lucratorilor impotriva riscurilor legate de prezenta agentilor chimici,
-HG nr. 1093/ 16.08.2006, Cerinte minime de securitate si sanatate pentru protectia lucratorilor impotriva riscurilor legate de expunerea la agenti cancerigeni sau mutageni la locul de munca,
-HG nr. 1408/ 04.11.2008 Clasificarea, ambalarea si etichetarea substantelor periculoase, anexa 1-6,
-HG nr. 92/ 23.01.2003, art. 16-18, anexa 5 si 16, privind clasificarea, etichetarea si ambalarea preparatelor chimice periculoase, modificata si completata prin HG nr. 597/ 13.06.2007,
-anexa 5 prezinta Ghidul pentru intocmirea fiselor tehnice de securitate.