Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate

m-am nascut cu un handicap ,mai exact luxatie congenitala de sold. nu am contribuit cu nimic la sistemul de asigurari.am 41 de ani si as dori sa stiu daca pot beneficia de pensie de handicap. va multumesc
Puteti beneficia de o indemnizatie lunara de handicap(nu pensie),indiferent daca aveti sau nu venituri:
1. în cuantum de 202 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. în cuantum de 166 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:
1. în cuantum de 91 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. în cuantum de 68 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
3. în cuantum de 33,5 lei, pentru adultul cu handicap mediu.
Pentru a beneficia de aceste prestatii sociale,depuneti o cerere in acest sens DGASPC de la domiciliu,iar specialistii institutiei va vor indruma in privinta actelor necesare a fi depuse in vederea evaluarii dvs.si ulterior eliberarii certificatului de incadrare in grad si tip de handicap.
Multa sanatate!