Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salariul minim pe economie intr-o asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salariul minim pe economie intr-o asociatie de proprietari

Intr-o asociatie de proprietari este obligatoriu ca incepând cu data de 1 februarie 2013, salariul de bază minim brut pe economie in valoare de 750 RON lunar, sa fie acordat angajatilor asociatiei?

In lege este mentiunea referitoare la aceasta obligativitate in ceea ce priveste angajatii bugetari, nefiind explicita care este situatia pentru alti angajatori.

Multumesc
Indiferent de sectorul din care face parte un angajator, public sau privat, acesta este obligat ca incepand cu data de 01.02.2013 sa acorde salariul minim brut pe economie in cuantum de 750 lei ,pentru un program de 8 ore/zi.