Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... NOUL SAU VECHIUL COD CIVIL
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

NOUL SAU VECHIUL COD CIVIL

Actiunea de partaj judiciar a fost introdusa pe data de 11.09.2012 .Acioneaza noil sau vechiul cod civil . Pot fi folosite elemente din ambele ??
Opereaza dispozitiile vechiului cod
multumesc
Codul civil a intrat in vigoare la 1oct 2011, dupa asta nou va judecati, pe asta nou v-ati intemeiat in drept si cererea.
Ce problema aveti? Poate nu exista nicio diferenta ca si continut.

(Noul cod de procedura civila a intrat in vigoare anul asta in 15 feb.)
Nu mai inteleg nimic . Este un partaj judiciar (iesure din indiviziune) indrodus la 11.09.2012 .
Daca actiunea a fost introdusa la 11.09.2012,pe cale de consecinta opereaza dispozitiile noului cod-intrat in vigoare la 01.11.2011