Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensie alimentara

buna ziua,
fostul meu sot nu a platit pensia de intretinere timp de 2 ani. Problema este ca eu sunt plecata in strainatate si este foarte dificil sa merg la politie din trei in trei luni pentru a depune plangere. Exista vreo cale legala prin care pot sa o impurtenicesc pe mama sa depuna plangerea de abondon de familie intrucat fiica mea este minora si legal nu poate ea face ea asta?

multumesc anticipat
Neplata cu rea-credinta, timp de doua luni, a pensiei de întretinere stabilite pe cale judecatoreasca,este infractiune,prevazuta de art.305 Cod penal.Actiunea penala se pune în miscare la plângerea prealabila a persoanei vatamate.
Nu era necesar decat sa introduceti plangerea prealabila dupa 2 luni de la neplata pensiei de intretinere.
Daca dvs.nu puteti trimite plangerea,puteti sa va exercitati dreptul procedural prin reprezentant.
Ii faceti mamei dvs.o procura la notar prin care o imputerniciti sa va reprezinte in acest demers.
Mult succes!