Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admiterea in barou a consilierului juridic care a ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admiterea in barou a consilierului juridic care a promovat examenul de definitivare la Colegiul Consilierilor Juridici

Buna ziua.
Am si eu 2 intrebari:
1) Sunt consilier juridic ce am absolvit examenul de definitivare la Colegiul Consilierilor Juridici si am o vechime de 2 ani si jumatate in profesie. Intrebarea este daca pot sa dau examen in barou, direct ca avocat definitiv, sau trebuie sa am si o vechime mai mare chiar daca sunt definitiv in alta profesie?
2) Dupa ce promovez examenul in barou, cat timp am la dispozitie sa ma inscriu efectiv in barou si in tabloul avocatilor? Am citit intr-o hotarare a baroului ca acest termen ar fi de 2 ani, este adevarat?
Trebuie sa ai 5 ani vechime ca jurist pentru a sustine examenul de primire in barou ca avocat definitiv. vechimea se probeaza cu adeverinta de la Colegiu.

liciu.melu@yahoo.com a scris:

Trebuie sa ai 5 ani vechime ca jurist pentru a sustine examenul de primire in barou ca avocat definitiv. vechimea se probeaza cu adeverinta de la Colegiu.

Din ce stiu eu, nu trebuie sa ai 5 ani vechime atata vreme cat ai devenit CJ definitiv in conditiile cerute de Hot 4/2011 a Consiliului UNBR.
Si eu am inteles ca nu iti trebuie vechime 5 ani, dar nu stiu daca este prevazut undeva expres acest lucru