Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am sau nu am Dreptul la munca ? Va rog raspundeti-mi!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am sau nu am Dreptul la munca ? Va rog raspundeti-mi!

Am eu o idee trasnita ca eu, medic specialist, am dreptul sa-mi exercit profesia pentru care m-am pregatit in ultimii 12 ani. Am facut rezidentiatul in psihiatrie pediatrica, am dat examenul de specialitate in octombrie 2008 pe care l-am promovat cu media 9,26, si am fost confirmata in specialitate prin Ordinul ministrului sanatatii nr. 2025 din 12.12.2008. Ministerul Sanatatii mi-a eliberat in ianuarie un certificat provizoriu de medic specialist, tip adeverinta, pe motiv ca certificatul real, tip diploma, va fi eliberat in martie deoarece se schimba titulatura ministerului, bla, bla. Eu imi depusesem dosarul pentru concurs pe post in Sibiu si urma sa sustin examen in luna ianuarie, insa postul a fost blocat prin ordinul primului ministru. Am fost la minister sa intreb ce pot face, mi s-a raspuns ca ma pot angaja in sistemul medical privat sau imi pot depune actele de somaj. (De fapt, cat stateam acolo mai multi nefericiti si protestam ca de ce nu ne elibereaza certificatele-diploma de specialist, a iesit o cucoana dintr-un birou si ne-a zis sa nu mai facem atata scandal, ca oricum suntem cu totii someri) De doua luni incerc sa-mi gasesc ceva de munca in sistemul privat, pentru ca, pentru mine, dupa 12 ani de medicina e absolut de neconceput sa-mi depun dosarul de somaj. Si am incercat. Am fost la interviuri. Majoritatea clinicilor particulare iti cer sa aduci o lista de pacienti (? de unde?! sa opresc oamenii pe strada si sa-i rog sau sa-i amenint?), nu imi ofera nici un fel de salariu fix, ci doar 40% din pretul consultatiei (adica vreo 20 ron/pacient, cati pacienti ar trebui sa am ca sa ajung la salariul mediu macar?). Ca sa-mi deschid cabinet medical individual si sa lucrez pentru mine, nu-mi permit, nu posed un spatiu corespunzator, nu am bani sa cumpar si nici macar sa inchiriez (chiria e 500-600 euro/luna, trebuie sa platesc asistenta si femeie de servici) deci exclus. Ce-mi ramane in aceste conditii? Eu am 31 de ani, mi-am ales specialitatea pentru ca asta imi doream din copilarie sa fac, imi place munca mea si sunt chiar buna. Sunt inteligenta si cultivata si motivata. Vreau sa-mi practic meseria pentru care ma pregatesc de 12 ani. Se pare ca Romania nu ma vrea. Am primit oferte sa plec in Franta, cu salariu net 4000euro/luna. Desi n-am vreut niciodata sa emigrez, dupa 2 luni fara nici un venit si fara perspective, m-am hoatrit. Vreau sa muncesc, ma duc acolo unde e nevoie de mine. Astazi am fost la ministerul sanatatii sa solicit un certificat de conformitate cu normele UE, actul principal prin care mi se recunoaste pregatirea si care imi permite sa merg sa muncesc in tarile membre ale Comunitatii Europene. Am aflat cu stupoare ca nu pot face aceasta cerere, pentru ca nu am certificatul-diploma de specialist, cel emis de minister cu titlu provizoriu nefiind valabil. Am intrebat cand se va elibera cel de care am nevoie (in ianuarie au zis ca in martie), si mi s-a raspuns ca nu se stie nimic, probabil ca nu in martie fiindca nu s-a luat nici o hotarire. Am intrebat daca trebuie sa fac o noua cerere sau mai e valabila cea pe care am facut-o si inregistrat-o in data de 18/11/2008? Mi s-a raspuns ca nu se stie nimic, cand se va sti se va afisa pe site-ul ministerului.
Intrebarea mea, legitima, zic eu, este: De ce nu am dreptul sa muncesc? Nu vreau somaj. Am unde sa muncesc, am oferte, sunt cetatean UE si alte tari ma vor, ma roaga sa vina sa muncesc pentru ei, pe bani buni si cinstiti. Romania imi ofera doar pomana somajului. De ce nu mi se permite sa plec sa muncesc? De ce nu pot obtine un act de la minister, dupa trei luni si jumatate de la data depunerii cererii? Care sunt totusi drepturile mele de om? V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde.
Constituţia României stipulează că „dreptul la muncă nu poate fi îngrădit.
Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupatiei, precum si a locului de munca ...
Cred ca ar trebui sa reveniti cu o cerere la minister....si sa depuneti totodata si un memoriu. Si sa solicitati un raspuns in termen legal.