avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1956 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Datele beneficierii de pensie anticipatã ºi pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Datele beneficierii de pensie anticipatã ºi pentru limitã de vârstã

va rog sa-mi spuneti in situatia in care am 9 ani de grupa 1 si 39 de ani de cotizatie fiind nascut in13 aug 1956, sex masculin, la ce virsta pot iesi dupa noua lege la pensie de limita de virsta sau anticipat, in cazul anticipat cit este procentul de reducere ,al pensiei. Va multumesc si astept raspunsul d-vstra.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:56, 6 Aprilie 2013
1. Pentru un barbat nascut in 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 9 ani lucrati in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni (65/0 - 1/6 = 63 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiu de cotizare 4 ani si 6 luni (39/0 + 4/6 = 43 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani si 6 luni (februarie 2020);
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani (august 2016), deoarece aveti un stagiu de cotizare de cel putin 43 de ani, cu 8 ani peste stagiul complet de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare brezel brezel va rog sa-mi spuneti barbat nascut in octombrie 1954 cu 41 ani in campul muncii unde este inclusa si armata de 1.5 ani din care inainte de 2001 2 ani si 4 ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta - nascut in februarie 1956 s_marius s_marius - sunt angajat din 1973 (conditii de munca normala), sunt nascut in februarie 1956 - armata am facut-o intre anii 1976 - 1978 - am fost somer un an Cand as ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)