Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Datele beneficierii de pensie anticipatã ºi pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Datele beneficierii de pensie anticipatã ºi pentru limitã de vârstã

va rog sa-mi spuneti in situatia in care am 9 ani de grupa 1 si 39 de ani de cotizatie fiind nascut in13 aug 1956, sex masculin, la ce virsta pot iesi dupa noua lege la pensie de limita de virsta sau anticipat, in cazul anticipat cit este procentul de reducere ,al pensiei. Va multumesc si astept raspunsul d-vstra.
1. Pentru un barbat nascut in 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 9 ani lucrati in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni (65/0 - 1/6 = 63 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiu de cotizare 4 ani si 6 luni (39/0 + 4/6 = 43 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani si 6 luni (februarie 2020);
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani (august 2016), deoarece aveti un stagiu de cotizare de cel putin 43 de ani, cu 8 ani peste stagiul complet de cotizare.