Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... imozitele catre anaf se prescriu?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

imozitele catre anaf se prescriu?

buna ziua ! am un impozit de platit pentru un contract de inchiriere auto,contractul a fost din 2004 pana in 2007 inclusv, cu penalitati a ajuns la o suma foarte mare, mai sunt obligat sa platesc? sau conform legii s a prescris deorece a trecut termenul de 5 ani. va multumesc.
Daca contractul de inchiriere a fost declarat la autoritatea fiscala,pe cale de consecinta ,prin impunerea anula ati fost informat despre obligatiile la buget
Chiar daca exista termen de prescriptie,daca prin impunerea anuala autoritatea fiscala a informat obligatiile pe care le aveti la buget,inseamna ca termenul de prescriptie a fost intrerupt si reluat prin fiecare document anual comunicat de catre autoritatea fiscala
In caz ca nu s-au efectuat acte de interupere, termenul prescriptiei este 5 ani.
Buna ziua,

In Codul de Procedura Fiscala gasiti:

Art. 131 Începerea termenului de prescripţie

(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

Art. 132 Suspendarea termenului de prescripţie

Termenul de prescripţie prevăzut la art. 131 se suspendă:

a) în cazurile şi în condiţiile stabilite de lege pentru suspendarea termenului de prescripţie a dreptului la acţiune;

b) în cazurile şi în condiţiile în care suspendarea executării este prevăzută de lege ori a fost dispusă de instanţa judecătorească sau de alt organ competent, potrivit legii;

c) pe perioada valabilităţii înlesnirii acordate potrivit legii;

d) cât timp debitorul îşi sustrage veniturile şi bunurile de la executarea silită;

e) în alte cazuri prevăzute de lege.

Art. 133 Întreruperea termenului de prescripţie

Termenul de prescripţie prevăzut la art. 131 se întrerupe:

a) în cazurile şi în condiţiile stabilite de lege pentru întreruperea termenului de prescripţie a dreptului la acţiune;

b) pe data îndeplinirii de către debitor, înainte de începerea executării silite sau în cursul acesteia, a unui act voluntar de plată a obligaţiei prevăzute în titlul executoriu ori a recunoaşterii în orice alt mod a datoriei;

c) pe data îndeplinirii, în cursul executării silite, a unui act de executare silită;

d) în alte cazuri prevăzute de lege.

multumesc pentru raspunsuri!!!venitul a fost declarat si am avut decizie de impunere , si intre timp am mai primit diverse somatii! cred ca in acest caz trebuie sa platesc:(