Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

.Buna ziua.va rog sa ma ajutati cu niste sugestii in demersul meu ptr recuperarea taxei auto.dupa ce am dat ANAF in judecata ptr recuperarea taxe,acum am primit o intampinare de la ANF.Mi se solicita in continuare sa depun raspuns la intampinare.problema e ca nu stiu cum sa formulez acest raspuns.Va rog din suflet sa ma ajutati.

in intampinare ANAF sustine ca taxa ptr emisiile poluante provenite de la autovehicule reglementata de legea nr 9 din 6.01.2012,nu poate fi caracterizata ca fiind contrara art 110 fost art 90 din Tratatul privind functionarea Uniunii Europene.si se poate concluziona ca aceasta lege respecta exigentele de compatibilitate cu art 90 devenit 110 din Tratat.

De asemenea ANAF ul mai spune in intampinare :Invederam instatntei de judecata ca in mod eronat reclamanta,adica eu,si a indreptat pretentiile impotriva paratei DIrectia GENERALA A FINANTELOR PUBLICE,intrucat intre aceasta parata si reclamanta nu s au legat,potrivit legii,vreun fel de raporturi juridice.Ca urmare,nu se justifica pretentiile reclamantei privind obligarea paratei DIRECTIA GENERALA A FINANTELOR PUBLICE BRASOV,intrucat aceasta parata nu a emis niciun act/inscris referitor la cererile reclamantei,nu a incasat taxa de poluare a carei returnare se solicita si in consecinta nu poate fi obligata la restituirea a ceea ce nu a primit,respectiv a sumei de 3,599ron, achitata de reclamanta cu tittlul de taxa ptr emisiile poluante provenite de la autovehicule la ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE.
PE cale de consecinta indicam legitimitatea procesuala pasiva a ADMINISTRATIEI FINANTELOR PUBLICE .

Pentru considerentele expuse,solicitam instantei admiterea exceptiei invocate si respingerea actiunii in contradictoriu cu DIRECTIA GENERARALA A FINANTELOR PUBLICE,ca fiind indreptata impotriva unei persoane fara calitate procesuala pasiva.

Cam asta scrie in mare ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE in intampinare..
SIncer nu prea inteleg mare lucru...de aceea va rog sa ma ajutati cat mai exact cum sa formulez un raspuns cat mai exact la aceasta intampinare.
Multumesc anticipat

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
calitatea pocesual pasiva a fost ridicata de parata AFP intrucat considera ca nu poate sta in proces, dvs trebuia sa formulati actiune impotriva DGFP competenta adica Brasov, era bine daca initial parcurgeati procedura prealabila instituita prin legea contenciosului administrativ, in privinta chestiunilor de fond, parata nu are dreptate, inclusiv Curtea de la Luxembourg statueaza asupra nelegaliatatii taxei. Trebuia sa apelati la un avocat in prealabil.
si acum ce as mai putea face?in continuare?din pacate nu-mi permit un avocat...multumesc anticipat ptr raspuns
neavand dvs pregatire juridica, puteti apela la ajutorul public judiciar in cazul in care nu aveti venituri si vi se va acorda un avocat din oficiu, OUG 51/2008 modificata cu lg 251/2011
cererea mea de chemare in judecata a fost formulata astfel:
Subsemnata ............ posesoare a cartii de identitate..........domiciliata în Brasov, str........, judeţul Brasov, chem in judecata pe parata Statul Roman prin DIRECŢIA GENERALA A FINANŢELOR PUBLICE A JUDEŢULUI BRASOV, ADMINISTRAŢIA FINANŢELOR PUBLICE A MUNICIPIULUI BRASOVcu sediul în Brasov, Strada Mihail Kogalniceanu nr. 7 , C.P. 500090 şi ADMINISTRAŢIA FONDULUI PENTRU MEDIU cu sediul in Bucureşti, Splaiul Independenţei nr. 294, Corp A, Sector 6, Bucureşti pentru ca prin hotărârea ce veti pronunţa sa dispuneţi:
* Obligarea paratei la restituirea sumei de 836 Euro, incasata in mod nelegal de către parata, reprezentând contravaloare taxa de poluare;
• Obligarea paratei la plata cheltuielilor de judecata pe care le voi face cu acest proces.

În drept, îmi întemeiez cererea pe dispozițiile art. 117 alin. (1) lit. d) și art. 124 din Codul de procedura fiscala.
Temeiul de drept pentru calcularea si perceperea taxei pe poluare pentru autoturisme îl constituie
dispozitiile OUG nr. 50/2008, prevederi legale care contravin reglementarilor comunitare, care prevad
în art. 90 paragraful 1 din Tratatul Uniunii Europene ca niciun stat membru nu aplica direct sau
indirect produselor altor state membre, impozite interne, de orice natura, mai mari decât cele care se
aplica, direct sau indirect, produselor nationale similare, urmarindu-se în acest mod reglementarea si
asigurarea liberei circulatii a marfurilor între statele comunitare, în conditii normale de concurenta,
prin eliminarea oricaror forme de discriminare.
Aplicarea taxei pe poluare pentru autoturisme introduce un regim fiscal discriminatoriu pentru
autovehiculele aduse în România din Comunitatea Europeana în scopul reînmatricularii lor în tara
noastra, în situatia în care acestea au fost deja înmatriculate în tara de provenienta, iar pentru
autovehiculele reînmatriculate în România aceasta taxa nu se percepe.
Principiile dreptului comunitar sunt obligatorii si se bucura de suprematie fata de dreptul intern,
fiind aplicabile prevederile art. 148 alin. (2) din Constitutia României, ori prin instituirea prevederilor
legale invocate se aduce atingere in mod direct dispozitiilor Tratatului Uniunii Europene.
TCE prevede, prin art. 25, 28, 90, interzicerea taxelor cu efect echivalent, masurilor cu efect
echivalent, precum si discriminarea produselor importate, fata de cele din statul membru.
Astfel, art. 25 prevede:
«Intre statele membre sunt interzise taxele vamale la import si export si taxele cu efect echivalent.
Aceasta interdictie se aplica de asemenea taxelor vamale cu caracter fiscal»
Prin art. 28 se statueaza:
«Între statele membre sunt interzise restrictiile cantitative la import, precum si orice masuri cu
caracter echivalent»
Prevederile mentionate mai sus interzic discriminarea unor produse provenind din alt stat membru,
fata de cele ale statului membru care impune conditii în plus pentru acestea dintâi.
Raportat la cele invocate mai sus, consideram ca pârâta a procedat la calcularea si perceperea în
mod nelegal a taxei pe poluare pentru autoturisme.
În drept, îmi întemeiez actiunea pe dispozitiile Legii nr. 554/2004, art. 90 din TCE si art. 148
alin 2 si 4 din Constitutie.

Nu am formulat corect?mai trebuia sa specific si altceva?
pentru ca pe baza acestei cereri de chemare in judecata, am primit doua intampinari:
-una de la Administratia Finantelor Publice a Muncipiului Brasov
-si cealalta de la Directia Generala a Finantelor Publice Brasov

Intrebarea mea este daca mai pot salva cumva situatia,adica ce as mai putea face eu in continuare,cum sa formulez raspunsul sau raspunsurile la aceste intampinari.multumesc....
am venit...dar din pacate prea mic..asa ca nu ma pot "incadra" pentru a putea beneficia de un avocat din oficiu,din pacate..sincer,ramaneti aici online singura mea speranta de a o mai putea scoate cumva la capat cu acesta problema..ma gandesc daca imi puteti formula un raspuns la aceste intampinari pe care le-am primit..
Eventual as putea posta aici textul complet al intampinarilor pe care le am primit,ca sa va puteti da seama exact despre ce este vorba...sper sa nu fie totusi prea tarziu..asta numai dvs imi puteti spune,dvs sunteti expertul in domeniu.Multumesc