avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Monografie contabila: vanzare marfa sub pretul de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Monografie contabila: vanzare marfa sub pretul de achizitie

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Am vandut marfa sub pretul de achizitie, cum inregistrez in contabilitate?
Nu am 4428 si 378 in balanta.

Astept raspunsul dumneavoastra!

O zi frumoasa!
Ultima modificare: Luni, 8 Aprilie 2013
aylyn87, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:39, 8 Aprilie 2013
Inregistrarea este una obisnuita (411=707, 607=371), cu mentiunea ca veti face descarcarea la pretul de achizitie, si veti avea cheltuiala mai mare decat venitul, implicit pierdere.
Daca vanzarea sub pretul de achizitie nu este insa una reala, pe langa faptul ca poate fi reconsiderata de catre organele de control este si supusa santionarii conform Ordonantei 99/2000.
Nu vreau sa am in balanta 607 mai mare decat 707. Pierderea din diferenta de pret vreau sa o trec ca o cheluiala nedeductibila (nu 623), deasemnea sa imi colectez TVA .

Notele contabile:
371=707
635=4427
.......... =371

Ce parere aveti?
Este corect asa?
Descarcarea marfii din gestiune se face la pretul de cumparare, indiferent de pretul cu care o vindeti.
Asa am facut descarcarea, din cauza asta am 607 mai mare decat 707.
Vreau ca diferenta dintre pretul de achizitie al marfii si pretul de vanzare sa se reflecte in contabilitate intr-un cont de cheltuiala nedeductibila, astfel incat sa ajung in balanta sa am 607 mai mic decat 707.
Implicatiii nu ar trebui sa aiba, nu ar avea de ce : am o cheltuiala nedeductibila , platesc impozit pe profit si TVA.
Vreau insa sa fie cat mai corect evidentata aceeasta pierdere.
Sa folosesc contul 348?
Cheltuiala dvs este cheltuiala cu marfa.
Daca doriti ca diferenta dintre pretul de achizitie si cel de vanzare sa o considerati nedeductibila, este alegerea dvs, puteti face asta transferand suma intr-un analitic distinct, dar nu puteti sa considerati o cheltuiala cu marfa altceva decat este.
Faptul ca 607 este mai mare decat 707 este o situatie cat se poate de reala. Acesta este rezultatul vanzarii sub pretul de achizitie.
Aceasta este parerea mea si consider ca acesta este cel mai corect mod de a evidentia in contabilitate vanzarea.
Ultima modificare: Luni, 8 Aprilie 2013
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil

Alte discuții în legătură

Descarcare gestiune anairam_unid anairam_unid Buna ziua, Am o firma care are comert cu amanuntul insa a vandut doar cu factura ,firma este neplatitoare de tva.Intrebarea mea este cum se descarca ... (vezi toată discuția)
Minus inventar marfa marcelaL marcelaL buna, va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu o monografie contabila in ce priveste minusul la inventar marfa cu amanuntul.Minusul nu este imputabil. eu ... (vezi toată discuția)
Diferente de pret taie taie Buna ziua, Am urmatoarea problema: am intrare in stoc en gros marfa 500buc la pret 10lei pe data de 01.08.2011 si pe data de de 20.08.2011 am ramas cu ... (vezi toată discuția)