Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... acte prima casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

acte prima casa

buna ziua, doresc sa accesez un credit prima casa pentru a cumpara o casa care are in curte si o anexa pentru care singurul act emis este un certificat de atestare al edificarii constructiei. banca la care am depus dosarul mi l-a respins motivand ca fonful nu admite decat autorizatii de constructie. Doar casa are o astfel de autorizatie. intabulate sunt si terenul si casa si anexa. este raspunsul bancii pertinent? Confera acest certificat drept de proprietate?
Buna seara,
Certificatul de atestare a edificării construcţiei este eliberat de primăria localităţii unde este situat imobilul si atesta dreptul de proprietate asupra constructiilor edificate inainte de intrarea in vigoare a Legii nr. 50/29.07.1991 - privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii. Acesta este actul de proprietate, pentru astfel de constructii nu se elibereaza autorizatie de construire si proces-verbal de receptie la finalizarea lucrarilor. Ordinul nr. 634 / 2006 pentru aprobarea Regulamentului privind conţinutul şi modul de întocmire a documentaţiilor cadastrale în vederea înscrierii în cartea funciară stipuleaza clar acest lucru, la art. 17 lit. k din Regulament. ([ link extern ] )

Eu zic sa mai incercati sa ii lamuriti, poate dosarul nici macar nu a fost transmis la juridic din cauza acelor “lipsuri”; daca nu, incercati cu alta banca.
Succes!
multumesc pt raspuns. astazi mi-au spus ca vor trimite dosarul la fond.