avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA platitor de TVA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA platitor de TVA

Bună ziua,
Vă rog să mă lămuriți și pe mine într-o problemă, legată de PFA.
PFA a fost înființată în luna februarie 2013, ca neplătitoare de TVA, începând cu 20.03.2013 devine plătitoare de TVA, din ce dată poate emite facturi cu TVA, având în vedere ca decontul de TVA este la trimestru.
vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: busubianca , utilizator 13:15, 9 Aprilie 2013
In cazul dumneavoastra, din 20 martie. Pana pe 25 aprilie aveti de depus decontul de tva pe declaratie 300 si declaratia 394 cu facturile intrate si iesite. Declaratia 394 nu se depune pe zero. Tot din 20 martie trebuie sa completati cele doua registre de vanzari si de cumparari.
Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 010 firma nou infiintata Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Firma infiintata in februarie 2012, va avea salariati incepand cu 01 aprilie 2012. In decl. 010 initiala, in termen de 30 zile de la infiintare ... (vezi toată discuția)
Acte contabile firma platitoare de tva cu zero activitate mircea.nedelcu mircea.nedelcu Buna ziua, Am un SRL platitor de TVA. Nu am nici o activitate pe aceasta firma dar vreau sa o tin activa cateva luni, cand voi avea timp sa incep ... (vezi toată discuția)
Societate neplatitoare de tva aylyn87 aylyn87 Buna ziua, Am o societate care devine neplatitoare de tva incepand cu 15.04.2013. Pentru perioada 01.04.2013- 15.04.2013 am depus declaratiile 394, 300. ... (vezi toată discuția)