Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA platitor de TVA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA platitor de TVA

Bună ziua,
Vă rog să mă lămuriți și pe mine într-o problemă, legată de PFA.
PFA a fost înființată în luna februarie 2013, ca neplătitoare de TVA, începând cu 20.03.2013 devine plătitoare de TVA, din ce dată poate emite facturi cu TVA, având în vedere ca decontul de TVA este la trimestru.
vă mulțumesc.
In cazul dumneavoastra, din 20 martie. Pana pe 25 aprilie aveti de depus decontul de tva pe declaratie 300 si declaratia 394 cu facturile intrate si iesite. Declaratia 394 nu se depune pe zero. Tot din 20 martie trebuie sa completati cele doua registre de vanzari si de cumparari.
Mulțumesc