avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lamurire solutie data de catre instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Lamurire solutie data de catre instanta

am si eu o ? sa terminat procesul in care eram implicat si sa dat sentinta 2 ani cu suspendare si 3 ani de incercare dar nu sunt lamurit insa cu asta sau e numai suspendarea asa am auzit ast rsp
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 14:45, 12 Aprilie 2013
Intrebarea dvs. este usor neclara. Ce doriti sa stiti? Nu executati nimic daca nu savarsiti o alta infractiune in termenul de incercare.
vreau sa stiu e doar cu suspendare 2 ani si nu dupa astia 2 ani 3 cu incercare ca nu inteleg
Depinde despre ce suspendare vorbim:
1.- daca pedeapsa aplicata este una cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei atunci aveti un termen de incercare de 4 ani calculat de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare,
- termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate 2 ani ( in cazul dvs.) la care se adauga un interval de timp de 2 ani prevazut de disp.art 82. c.pen.( si deci nu 3 asa cum ati scris),
2.- daca pedeapsa aplicata este una cu suspendarea executarii sub supraveghere, atunci termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei ( 2 ani) la care se adauga un interval de timp intre 2 si 5 ani stabilit de instanta, asa ca in acest caz ar putea fi 3 ani cum spuneti dvs, deci un total de 5 ani calculat de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare,
- asa ca... lamuriti-va mai intai in care varianta va aflati, pentru ca daca va aflati in varianta 2 atunci pe perioada celor 5 ani, instanta stabileste si masuri de supraveghere/obligatii pe care trebuie sa le respectati ( le gasiti in dispozitivul hotararii pronuntate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare de drept DumitruConstantin DumitruConstantin Am fost condamnat in iunie 2009 la pedeapsa de 2 ani si jumatate cu suspendare. Cand intervine reabilitarea? (vezi toată discuția)
Condamnare MISAMIHAI MISAMIHAI Solutia pe scurt: Condamnă inculpatul x la o pedeapsă de 8 luni închisoare. În baza art.81 C.p. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei ... (vezi toată discuția)
Buna ziua alexbz alexbz am si eu o ? sa terminat procesul in care am fost judecat si vreau sa stiu cat imi ramane fapta in cazier am luat 2 ani cu suspendare si 4 de incercare or ... (vezi toată discuția)