Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dobandire imobil pe numele de fata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dobandire imobil pe numele de fata

Daca o persoana care este casatorita in strainatate,in tara nu figureaza ca este casatorita,poate sa-si cumpere o casa,doar pe numele de fata?
Multumesc!
Pai ce nume poarta, numele de fata ?
La cumparare trebuie sa declare daca e casatorita sau nu.
Doamna,

Orice persoana nu are decat un nume. Numele dobandit la casatorie. Numele de fata il puteti redobandi doar dupa divort. Notarul va identifica dupa un act de identitate valabil, deci nici nu ati avea cum sa incheiati actul.
in plus o sa va intrebe daca sunteti casatorita, iar declaratia mincinoasa e infractiune.
Orice bun dobandit in timpul casatoriei, in Romania, este bun comun, indiferent de ce scrie in actul respectiv cu privire la starea civila a dobanditorului.
Am uitat sa precizez ca are buletin valabil pe numele de fata.
Ala nu e buletin valabil. Legea va obliga sa il preschimbati , altfel veti primi amenda.
Persoana respectiva are dubla cetatenie- la expirarea buletinului de romania nu isi mai face altul.in tara ea nu figureaza casatorita- si nici nu va figura. De aceea intreb daca poate sa-si cumpere o casa pe numele ei de fata.multumesc