Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legalitate hotarare A.G.A.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legalitate hotarare A.G.A.

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca din AGA unei societati comerciale fac parte 3 persoane si la o sedinta participa doar 2 persoane (care si semneaza hotararea luata), hotararea e legala?
Buna ziua,

Banuiesc ca e SRL. In acest caz, conform Legii societatilor comerciale

CAP. 6
Societăţile cu răspundere limitată
ART. 191
(1) Hotărârile asociaţilor se iau în adunarea generală.
(2) Prin actul constitutiv se va putea stabili că votarea se poate face şi prin
corespondenţă.
ART. 192
(1) Adunarea generală decide prin votul reprezentând majoritatea absolută a
asociaţilor şi a părţilor sociale,
în afară de cazul când în actul constitutiv se
prevede altfel.

(2) Pentru hotărârile având ca obiect modificarea actului constitutiv este
necesar votul tuturor asociaţilor, în afară de cazul când legea sau actul
constitutiv prevede altfel.
ART. 193
(1) Fiecare parte socială dă dreptul la un vot.
(2) Un asociat nu poate exercita dreptul său de vot în deliberările adunărilor
asociaţilor referitoare la aporturile sale în natură sau la actele juridice încheiate
între ele şi societate.
(3) Dacă adunarea legal constituită nu poate lua o hotărâre valabilă din cauza
neîntrunirii majorităţii cerute, adunarea convocată din nou poate decide asupra
ordinii de zi, oricare ar fi numărul de asociaţi şi partea din capitalul social
reprezentată de asociaţii prezenţi.

Deci depinde de cat la suta detin cei doi asociati, si de ce fel de hotarare e (daca modifica sau nu actul constitutiv).
Este vorba despre o societate comerciala S.A. iar hotararea priveste avizarea BVC. In aceasta situatie care este reglementarea legala?
ART. 110
(1) Adunările generale sunt ordinare şi extraordinare.
(2) Când actul constitutiv nu dispune altfel, ele se vor ţine la sediul societăţii
şi în localul ce se va indica în convocare.

ART. 112
(1) Pentru validitatea deliberărilor adunării generale ordinare este necesară
prezenţa acţionarilor care să deţină cel puţin o pătrime din numărul total de
drepturi de vot.
Hotărârile adunării generale ordinare se iau cu majoritatea
voturilor exprimate. Actul constitutiv poate prevedea cerinţe mai ridicate de
cvorum şi majoritate.
(2) Dacă adunarea generală ordinară nu poate lucra din cauza neîndeplinirii
condiţiilor prevăzute la alin. (1), adunarea ce se va întruni la o a doua convocare
poate să delibereze asupra punctelor de pe ordinea de zi a celei dintâi adunări,
indiferent de cvorumul întrunit, luând hotărâri cu majoritatea voturilor
exprimate. Pentru adunarea generală întrunită la a doua convocare, actul
constitutiv nu poate prevedea un cvorum minim sau o majoritate mai ridicată.

cu completarea
ART. 101
(1) Orice acţiune plătită dă dreptul la un vot în adunarea generală, dacă prin
actul constitutiv nu s-a prevăzut altfel.
(2) Actul constitutiv poate limita numărul voturilor aparţinând acţionarilor
care posedă mai mult de o acţiune.
(3) Exerciţiul dreptului de vot este suspendat pentru acţionarii care nu sunt la
curent cu vărsămintele ajunse la scadenţă.

Succes!