Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Stornare avans si emitere factura finala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Stornare avans si emitere factura finala

Am si eu o intrebare referitoare la facturarea unor bunuri contractate in valuta, facturate in lei:
1. In contract se specifica ca plata se va efectua la cursul BNR de la data facturarii
2. Valoare totala contract 5.000 euro fara TVA
3. S-a emis factura de avans 30%, curs euro 4,1: baza de impozitare 6150 lei, tva 1.476 lei
4. (si acum nelamurirea mea) Se emite factura finala + regularizare avans, curs euro 4,2:
- prima pozitie stornare avans -> baza de impozitare - 6150 lei, tva - 1476 lei
- a doua pozitie -> baza de impozitare 21.000 lei, tva 5.040 lei

Nu ar fi trebuit la baza de impozitare sa fie: (1.500 euro * 4,1) + (3.500*4,2) = 6.150 + 14.700 = 20.850 lei? #-o
Buna ziua,

Daca in contract este specificat ca se factureaza in lei la cursul BNR euro din data facturarii, corect este ca valoarea serviciilor sa se factureze integral la acel curs, iar avansul se storneaza atat cat s-a facturat in lei.
Multumesc, dar tot nu m-am lamurit.
Prima factura se emite pentru avans 1500 euro la cursul de 4,1.
A doua factura se emite la livrarea bunurilor, cursul de la data acestei facturi fiind 4,2:
- la prima pozitie se storneaza 1500 euro la cursul de 4,1
- la a doua pozitie se factureaza bunurile 5.000* 4,2 sau (1500*4,1)+(3500*4,2)?
Factura de avans:
1.500 eur * 4,1 lei/eur ( curs BNR la data facturarii) = 6.150 lei ( baza de impozitare pe factura de avans)

Factura finala:
La prima pozitie se storneaza avansul 6.150 lei
La a doua pozitie se factureaza 5.000 eur * 4,2 lei/eur ( curs BNR la data facturarii bunurilor).
Baza de impozitare = 21.000 - 6.150 = 14.850 lei. ( pe factura finala)
„22. (1) In sensul art. 139^1 alin. (2) din Codul fiscal, prin ultimul curs de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei se intelege cursul de schimb comunicat de respectiva banca in ziua anterioara şi care este valabil pentru operatiunile care se vor desfaşura in ziua urmatoare.
(2) In contractele incheiate intre parti trebuie mentionat daca pentru decontari va fi utilizat cursul de schimb al unei banci comerciale, in caz contrar aplicandu-se cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei. In cazul emiterii de facturi inainte de livrarea de bunuri sau prestarea de servicii sau de incasarea unui avans cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata la data emiterii acestor facturi va ramane neschimbat la data definitivarii operatiunii, respectiv la data regularizarii operatiunii. In cazul incasarii de avansuri pentru care factura este emisa ulterior incasarii avansului, cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata la data incasarii avansurilor va ramane neschimbat la data definitivarii operatiunii, respectiv atunci cand se fac regularizarile avansurilor incasate.

Exemplul nr. 1: In luna august 2010, o persoana impozabila A inregistrata in scopuri de TVA potrivit art. 153 din Codul fiscal incaseaza 1.000 euro drept avans pentru livrarea in interiorul tarii a unui automobil de la o alta societate B; A va emite o factura catre B la cursul de 4,2 lei/euro, valabil la data incasarii avansului.
Baza de impozitare a TVA = 1.000 euro x 4,2 lei/euro = 4.200 lei.
TVA aferenta avansului = 4.200 lei x 24% = 1.008 lei.
Dupa o perioada de 3 luni are loc livrarea automobilului, care costa 5.000 euro. Cursul din data livrarii bunului este de 4,3 lei/euro. La data livrarii se vor storna avansul şi taxa pe valoarea adaugata aferenta acestuia, respectiv 4.200 lei şi 1.008 lei, cu semnul minus.
Baza de impozitare a TVA pentru livrare se determina astfel:
[(1.000 euro x 4,2 lei/euro) + (4.000 euro x 4,3 lei/euro)] = 21.400 lei.

TVA aferenta livrarii se determina astfel:
21.400 lei x 24% = 5.136 lei.

Cazul expus mai sus nu este similar cu cel expus de mine?
anansc83 a scris:

Am si eu o intrebare referitoare la facturarea unor bunuri contractate in valuta, facturate in lei:
1. In contract se specifica ca plata se va efectua la cursul BNR de la data facturarii
2. Valoare totala contract 5.000 euro fara TVA
3. S-a emis factura de avans 30%, curs euro 4,1: baza de impozitare 6150 lei, tva 1.476 lei
4. (si acum nelamurirea mea) Se emite factura finala + regularizare avans, curs euro 4,2:
- prima pozitie stornare avans -> baza de impozitare - 6150 lei, tva - 1476 lei
- a doua pozitie -> baza de impozitare 21.000 lei, tva 5.040 lei

Nu ar fi trebuit la baza de impozitare sa fie: (1.500 euro * 4,1) + (3.500*4,2) = 6.150 + 14.700 = 20.850 lei? #-o

Consider ca este corect asa cum spuneti dvs. si cum, de fapt, spune si @anansc83. In fond nu facturez euro ci bunuri si, chiar daca stornarea avansului o fac la cursul vechi, pretul in lei al bunurilor nu se calculeaza la cursul zilei ci se va face o medie ponderata in functie de avansul facturat.