Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Membru in comitetul executiv?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Membru in comitetul executiv?

Dca o persoana beneficiaza de "uzufruct"pana la sfarsitul vietii poate fi considerata "proprietar si membru al asociatiei de proprietari", putand sa candideze si sa fie aleasa in structura de conducere a asociatiei de proprietari? Va intreb.
Drept real, potrivit caruia o persoana, uzufructuar, poseda si foloseste un bun aflat in proprietatea altei persoane, dobandeste fructele acestuia si poate dispune asupra lor.

Conform definitiei citate,persoana poseda si foloseste un bun aflat in proprietatea altei persoane,pe cale de consecinta nu poate incheia acord de asociere cu asociatia de proprietari,respectiv nu este membru proprietar si nu poate candida sau sa fie ales intr-o functie de reprezentare a asociatiei de proprietari
De data asta suntem pe aceiasi lungime de unda.Daca mi-ai putea cita vreun articol de lege as fi chiar incantat.Dar daca te casatoresti cu un proprietar,membru al asociatiei si-l reprezinti in adunarea generala,poti candida si sa fi aleasa in comitetul executiv?
Nici in acest caz, legal, nu poate fi ales deoarece nu este inscris in niciun act ca fiind proprietar sau coproprietar.

Apropos,de ce nu-mi raspundeti la a doua intrebare?Tin mult la parerea Dvs.
vanichi a scris:
Dar daca te casatoresti cu un proprietar,membru al asociatiei si-l reprezinti in adunarea generala,poti candida si sa fi aleasa in comitetul executiv?

Daca e sa discutam pe acesata tema, trimiteti poza persoanei, CV-ul, adresa persoanelor ce pot garanta aptitudinile, situatia materiala, telefon, fax, email...:beer: