Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie handmade
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie handmade

Buna ziua
Am infiintat un srl avand ca obiect de activitate vanzare haine copii prin intermediul magazinului online.
Pe langa marfurile achitionate direct de la producatori, vrem sa adaugam si produse handmade, facute de noi.
Intrebarea mea este, cum inregistrez in contabilitate aceste produse? Ca o productie? Care ar fi monografia? Multumesc

CONTABIUM, Contabil
inregistrarea consumului de materii prime
601 = 301
„Cheltuieli cu materiile prime” „Materii prime”
Inregistrarea manoperei si a cheltuielilor sociale aferente - DACA E CAZUL(e vorba de toata nota de salarii)
641 = 421
„Cheltuieli cu salariile „Personal – salarii datorate”
personalului”

Inregistrarea consumului de apa, energie - DACA E CAZUL(e vorba de toate celelalte servicii daca sunt aferente productiei)
605 = 401
„Cheltuieli privind energia si apa” „Furnizori”
Raportarea productiei
345 = 711
Produse finite venituri aferente costurilor stocurilor de produse
multumesc pentru raspuns.
Revin cu o intrebare : pot inregistra produsele handmade ca aport in natura al asociatilor? si apoi sa vand aceste marfuri?