Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Inregistrari contabile inceput de an
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Inregistrari contabile inceput de an

La 31 dec.2012 am in debitul contului 117 suma de 10000 lei si in debitul contului 121 suma de 15000 lei.
Care sunt inregistrarile corecte la deschiderea exercitiului financiar?
(ref. contabilitatea institutiilor publice)
Conform ordinului 1917
Contul 117 “Rezultatul reportat” se debiteaza prin creditul conturilor:
121 “Rezultatul patrimonial ”
- cu deficitul patrimonial înregistrat în exercitiul curent, transferat asupra
rezultatului reportat la inceputul exercitiului urmat

deci :
117 = 121 la inceputul anului -preluarea deficitului patrimonial aferent anului precedent
[ link extern ]
pag 384