avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare anticipata fara penalizare

Sunt nascuta in data de 01.08.1957. La ce varsta si pentru cati ani de cotizare pot beneficia de pensia anticipata????
1. Pentru o femeie nascuta in august 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni, iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicta:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 10 luni, in iunie 2018, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 15 ani;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 10 luni, in iunie 2013, daca atunci veti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 10 luni;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 10 luni, in iunie 2013, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 30 de ani si 10 luni.
andyoana a scris:

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti cand se poate pensiona anticipat ( fara diminuare)un barbat nascut in luna august 1954, cu stagiu de cotizare de 36 ani si 6 luni .
Va multumsc anticipat.
Revin cu metiunea ca din 2008 beneficiaza de pensie de invaliditate gradul II.

De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 65 de ani.

Legea 263/2010

ART. 82

(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere varsta de pensionare pt mama cu copil cu handicap notever notever Buna ziua, Mama mea poate beneficia de reducerea varstei de pensionare daca are un copil cu handicap grav? Din nastere? Mama s-a nascut in 3 aug 1957 si ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare ittisottis ittisottis BUNA ZIUA, Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata stanescuileana stanescuileana Sunt nascuta in anul 1957 - luna august -11 .Vechimea in munca este de 26 ani ( aprox ) .Am 5 ani de facultate la zi ! Beneficiez de pensie anticipata de orice ... (vezi toată discuția)