Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediul medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediul medical

Buna ziua.

In situatia in care nu exista un contract de munca ci doar un contract de drepturi de autor, concediul medical de maternitate (126 zile), cine il suporta? In contract nu este stipulat nimic.
Gravida va fi platita in acele zile de concediu? Ce solutii sunt pentru a avea venituri si in aceea perioada?
In cazul unui contract de drepturi de autor nu este vorba despre o relatie angajator - angajat, acesta este supus Legii nr.8/1996 , unde partile au alta calitate - cesionar si cedent ...

Numai in c.i.m. partile au calitate de angajator si angajat , in celelalte au alte calitati/denumiri ... În sensul Codului Muncii, prin angajator se înţelege persoana fizică sau juridică ce poate, potrivit legii, să angajeze forţă de muncă pe bază de contract individual de muncă.