Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil si stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil si stimulent insertie

Buna ziua! M-ar ajuta mult sa-mi clarific cateva aspecte legate de concediul pt cresterea copilului.

In cazul concediul pt crestere copil, mama poate opta pt:

1. Concediu crestere copil pana la varsta de 1 an. in aces caz va beneficia de:
a) 85% din veniturile nete din ultimele 12 luni. Sa presupunem ca ar fi 600 lei/luna
b) 500 lei/luna stimulent insertie. Presupunem ca revine la munca cand copilul are 6 luni. Asta inseamna ca va primi stimulentul pana copilul va implini 2 ani, adica 500 lei X18 luni.
Total venituri:
6 luni x 600 lei (indemnizatie c.ci)
18 luni x 500 lei (pt insertie)
18 luni x 582 lei (presupunem ca pers. in cauza are un salar net de 582 lei)
Intrebari:
- daca nu revine la munca cand copilul implineste 1 an, poate solicita concediu fara plata pt cresterea copilului pana la 2 ani? In aces caz mai beneficiaza de indemnizatie crestere copil (adica de cei 600 lei asa cum am presupus mai sus?)
- stimulentul de insertie il plateste statul direct persoanei in cauza (virament pe card sau prin posta asa cum se procedeaza in cazul alocatiilor) sau prin intermediul angajatorului (adica angajatorul ii plateste 582 lei salar net+500 lei insertie, urmand ca statul sa-i deconteze acesti bani dupa cateva luni?)
- unde se depun actele pt insertie?

2. Daca mama opteaza pt concediu crestere copil 2 ani. In acest caz va beneficia de
- 12 luni x 600 lei
Intrebari:
- poate reveni la munca si sa beneficieze de stimulentul de insertie? Citisem pe net ca ar putea reveni dupa ce copilul implineste 1 an si in felul acesta va putea beneficia de stimul insertie pana implineste copilul 2 ani. In acest caz, veniturile ar fi urmatoarele:
12 luni x 600 lei
12 luni x 500 lei (presupunem ca revine la serv. cand copilul implineste 1 an)
12 luni x 582 sal net
1. Daca a optat pentru CCC pana la 1 an:
- poate beneficia de stimulent de insertie daca reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an;
- poate beneficia de concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la 2 ani (pe aceasta perioada nu primeste stimulent de insertie).

2. Daca a optat pentru CCC pana la 2 ani va beneficia de stimulent de insertie daca reia activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.

3. - Stimulentului de insertie nu se cumuleaza cu indemnizatia pentru CCC.
- Stimulentul de insertie se acorda la cerere (facuta la Primarie) de catre Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala.
- Pe timpul concediului fara plata nu se acorda indemnziatie pentru CCC si nici stimulentul de insertie.
Multumesc!