avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Declaratie venit Germania
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Declaratie venit Germania

Daca un cetatean cu dubla cetatenie - romano - germana, intre 2003 - 2007 isi pastreaza domiciliul in Germania, dar in fapt locuieste in Romania, avea obligatia sa depuna la finante la nemti declaratie de venit cu 0 venituri in Germania? Exista sanctiuni pentru nedepunerea formularului de venit, chiar daca nu realizezi venit?
Cel mai recent răspuns: puimicc , utilizator 08:59, 23 Aprilie 2013
Am auzit dintr-o sursa nu stiu cat de credibila faptul ca era obligatoriu sa se depuna formularul de venit, chiar daca venitul era .... 0, si ca pentru fiecare zi s-ar percepe 100 de euro penalizari, ceea ce mie mi se pare sf....
Nu exista nicio somatie de la statul german in acest sens, iar cetateanului functionara de la ghiseu i-a spus, atunci cand s-a interesat, ca nu trebuie sa mai faca nimic, fapt care pana la urma nu poate fi dovedit, neexistand niciun raspuns scris cu acest continut, fiind vorba despre informatii solicitate verbal....
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2013
puimicc, utilizator
Greseala unui functionar nu schimba legea. In calitate de cetatean german, era datoria dvs. sa cunoasteti si sa respectati legile germane. Necunoasterea legii nu scuteste de raspundere.
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2013
tgeorgescu, utilizator
Nu sunt cetatean german, intrebarea era postata pentru a ajuta un prieten aflat in situatia mentionata. Nu stiu ce prevede legea germana, nici el nu stie exact, din pacate. Am postat intrebarea in speranta ca cineva are cunostinta despre aceste aspecte, fie pentru ca a fost in aceasta situatie, fie pentru ca pur si simplu are cunostinte cu privinta la legislatia germana in materie.

Rugamintea mea era ca cei ce stiu sa ma lamureasca daca:
Daca un cetatean cu dubla cetatenie - romano - germana, intre 2003 - 2007 isi pastreaza domiciliul in Germania, dar in fapt locuieste in Romania, avea obligatia sa depuna la finante la nemti declaratie de venit cu 0 venituri in Germania? Exista sanctiuni pentru nedepunerea formularului de venit, chiar daca nu realizezi venit?

Va multumesc pentru raspuns.
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2013
puimicc, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dubla cetatenie artemis259 artemis259 Buna ziua, am o intrebare : In cazul unei duble cetatenii romano-germane am dreptul sa am buletin romanesc si buletin nemtesc, sau trebuie sa renunt la unul ... (vezi toată discuția)
Dubla cetatenie romana-germana was81 was81 Buna seara, locuiesc in Germania de 8 ani si indeplinesc toate conditiile de-a obtine si cetatenia germana, Intrebarea mea este -daca mi se ofera ... (vezi toată discuția)
Persoana intoarsa in tara primeste pensia din tara din care a plecat? andaco andaco Cetatean roman (de etnie germana), plecat in Germania in 1991, a lucrat peste 10 ani si a iesit la pensie din Germania. La pensia din Germania s-a adaugat si ... (vezi toată discuția)