Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Declaratie venit Germania
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Declaratie venit Germania

Daca un cetatean cu dubla cetatenie - romano - germana, intre 2003 - 2007 isi pastreaza domiciliul in Germania, dar in fapt locuieste in Romania, avea obligatia sa depuna la finante la nemti declaratie de venit cu 0 venituri in Germania? Exista sanctiuni pentru nedepunerea formularului de venit, chiar daca nu realizezi venit?
Am auzit dintr-o sursa nu stiu cat de credibila faptul ca era obligatoriu sa se depuna formularul de venit, chiar daca venitul era .... 0, si ca pentru fiecare zi s-ar percepe 100 de euro penalizari, ceea ce mie mi se pare sf....
Nu exista nicio somatie de la statul german in acest sens, iar cetateanului functionara de la ghiseu i-a spus, atunci cand s-a interesat, ca nu trebuie sa mai faca nimic, fapt care pana la urma nu poate fi dovedit, neexistand niciun raspuns scris cu acest continut, fiind vorba despre informatii solicitate verbal....
puimicc, utilizator
Greseala unui functionar nu schimba legea. In calitate de cetatean german, era datoria dvs. sa cunoasteti si sa respectati legile germane. Necunoasterea legii nu scuteste de raspundere.
tgeorgescu, utilizator
Nu sunt cetatean german, intrebarea era postata pentru a ajuta un prieten aflat in situatia mentionata. Nu stiu ce prevede legea germana, nici el nu stie exact, din pacate. Am postat intrebarea in speranta ca cineva are cunostinta despre aceste aspecte, fie pentru ca a fost in aceasta situatie, fie pentru ca pur si simplu are cunostinte cu privinta la legislatia germana in materie.

Rugamintea mea era ca cei ce stiu sa ma lamureasca daca:
Daca un cetatean cu dubla cetatenie - romano - germana, intre 2003 - 2007 isi pastreaza domiciliul in Germania, dar in fapt locuieste in Romania, avea obligatia sa depuna la finante la nemti declaratie de venit cu 0 venituri in Germania? Exista sanctiuni pentru nedepunerea formularului de venit, chiar daca nu realizezi venit?

Va multumesc pentru raspuns.
puimicc, utilizator