Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oug 29/2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oug 29/2013

as dori sa stiu daca prevederile acestei ordonante se aplica si bugetarilor a caror zi de salariu este 12 ale lunii, tinand cont ca ziua de 12 mai cade duminica si plata salariilor se facea oricum pe data de 10 mai

multumesc
OUG nr.29/2013 prevede ca, prin derogare de la prevederile art. 53 alin. (1) din Legea privind finantele publice nr. 500/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, in anul 2013, in sistemul bugetar salariile aferente lunii aprilie, a caror plata este esalonata potrivit legii in perioada 5-10 inclusiv a lunii mai, se platesc in data de 30 aprilie.

Asadar, este vorba despre perioada 5 - 10 mai si nu de alta perioada ...

Dvs vi se va plati salariile in data de 10 mai , intrucat ziua de plata cade in zi de duminica si nu ca efect al acestei ordinante.