avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oug 29/2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oug 29/2013

as dori sa stiu daca prevederile acestei ordonante se aplica si bugetarilor a caror zi de salariu este 12 ale lunii, tinand cont ca ziua de 12 mai cade duminica si plata salariilor se facea oricum pe data de 10 mai

multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:01, 22 Aprilie 2013
OUG nr.29/2013 prevede ca, prin derogare de la prevederile art. 53 alin. (1) din Legea privind finantele publice nr. 500/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, in anul 2013, in sistemul bugetar salariile aferente lunii aprilie, a caror plata este esalonata potrivit legii in perioada 5-10 inclusiv a lunii mai, se platesc in data de 30 aprilie.

Asadar, este vorba despre perioada 5 - 10 mai si nu de alta perioada ...

Dvs vi se va plati salariile in data de 10 mai , intrucat ziua de plata cade in zi de duminica si nu ca efect al acestei ordinante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata orelor lucrate sambata, duminica si de sarbatori legale costeamioara costeamioara va rog din suflet sa ma lamureasca cineva - lucrez la un camin de batrani unde se asigura continuitate program 12/24/48 ca atare lucrez sambata, duminica si in ... (vezi toată discuția)
Pensie parțial anticipata sarradicati sarradicati In aprilie \'17, am împlinit 57 de ani. Am un stagiu de cotizare de 31 ani si 3 luni. Din martie \'17 nu mai lucrez nicăieri. Am dreptul sa mai cumpăr ... (vezi toată discuția)
Nu ºtiu ce înseamnã menþiunile din adeverinþa cu stagii de cotizare sandry 86 sandry 86 Buna seara. Vineri am riducat de la Casa de Pensii o adeverinta cu stagiile de cotizare. La tipul de asigurare am multe luni: -OUG 28/09 -OUG ... (vezi toată discuția)