avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere video de supaveghere in holul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere video de supaveghere in holul blocului

Stie cineva daca exista vreun impediment legal in privinta instalarii unui sistem video de supraveghere in holul blocului? Adunarea generala a hotarat acest lucru, iar Comitetul Asociatiei urmeaza sa puna in aplicare hotararea, prin alegerea unei oferte de cumparare si instalarea unui sistem cu doua camere, amplasate in holul blocului. Exista vreo limitare legala din acest punct de vedere? Adica, poate cineva sa invoce "dreptul la imagine" de exemplu, sau alte prevederi legale, pentru a ne impiedica in demersul nostru?

Va multumesc anticipat !
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2013
ContSters61389, utilizator
Cel mai recent răspuns: 280366 , utilizator 09:07, 30 Aprilie 2013
Doar in justitie ati putea rezolva aceasta problema.
Adica ar trebui sa deschideti proces si sa dovediti ceea ce sustineti.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Doar in justitie ati putea rezolva aceasta problema.
Adica ar trebui sa deschideti proces si sa dovediti ceea ce sustineti.


Nu inteleg raspunsul dvs. :( Eu sunt presedintele Asociatiei si vreau sa ma asigur ca nu incalc vreo lege prin instalarea sistemului cu pricina ! De ce sa deschid eu un proces, si impotriva cui ? Va rog mult sa ma lamuriti.
Puteti sa instalati camere de supraveghere in holul blocului mai ales daca Adunarea Generala a hotarat acest lucru. Astfel aveti sustinerea intregului bloc asa ca nu ar avea nimeni de ce sa se lege. Daca ar invoca un asemenea drept, aveti hotararea Adunarii Generale si il puteti trimite sa se certe cu locatarii care au votat o asemenea masura.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Doar in justitie ati putea rezolva aceasta problema.
Adica ar trebui sa deschideti proces si sa dovediti ceea ce sustineti.

Care problema domnule avocat?
Ce sa dovedeasca in justitie?
Spuneti, va rog ce vreti sa spuneti, pana la capat sa intelegem si noi.
Vreti cumva sa reprezentati in justitie aceasta asociatie de proprietari intr-o actiune in care sa se cheme singura in judecata?

Se poate anula hotararea adunarii generale.
Nici nu cred ca va dati seama cate drepturi se pot incalca.

Sunt ilegale aceste montari de camere de supraveghere dar este legal cat nu se ataca in justitie.
Ar trebui unanimitate si nu majoritate.

Normal ca nu o sa apar o asociatie care se da singra in judecata dar va pot spune ca este ilegala o adunare generala daca nu se hotareste cu unanimtate.
Ma refer la ceva stiintific juridic si nu la aprecieri facute de persoane carenu au deloc legatura cu dreptul...
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Sistem supraveghere video la bloc Viorel_Lucaciu Viorel_Lucaciu Daca adunarea generala a asociatiei hotaraste co o majoritate de 75% montarea unui sistem de supraveghere si inregistrare video in lift , la intrare si la ... (vezi toată discuția)
Sistem de supraveghere alexmihalache alexmihalache Buna ziua. Am si eu o intrebare! in blocul in care locuiesc sau instalat 6 camere de supraveghere 1 camera bate fix pe usa apartamentului meu si ma deranjaza ... (vezi toată discuția)
Instalarea de camere de supraveghere in holul blocului sandrad sandrad Buna ziua. Suntem o asociatie de proprietari care dorim sa instalam o camera de supraveghere la parterul blocului, avind in vedere ca anumiti proprietari ... (vezi toată discuția)