Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la indemnizatie pt crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la indemnizatie pt crestere copil

urgent!!! va rog frumos cine poate sa-mi raspunda .am fost angajata la o societate timp de 13 luni pe cartea de munca iar incepand de azi am fost data in somaj urmand sa-mi fac actele pt somaj .intrebarea mea este :daca pe parcursul somajului ramand gravida,pot beneficia de indemnizatia pt crestere copil?
Bineinteles ca beneficiati de indemnizatie, perioada somajului este asimilata stagiului de cotizare.
taky_mika a scris:

urgent!!! va rog frumos cine poate sa-mi raspunda .am fost angajata la o societate timp de 13 luni pe cartea de munca iar incepand de azi am fost data in somaj urmand sa-mi fac actele pt somaj .intrebarea mea este :daca pe parcursul somajului ramand gravida,pot beneficia de indemnizatia pt crestere copil?

Beneficiati de indemnizatia pentru CIC numai daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, ati realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.
In calculul celor 12 luni se ia in considerare si perioada in care ati beneficiat de somaj.
Buna ziua! Vreau sa stiu daca am dreptul la indemnizatie pentru cresterea copilului avand in vedere ca situatia mea este urmatoarea: in perioada 10.2006-10.2007 am fost angajata cu carte de munca si din perioada 06.2007-si in prezent am contract de colaborare cu o firma care imi plateste doar impozitul pe venit(16%) fara alte cotizatii la stat(sanatate, pensie,somaj).

Va multumesc anticipat!
Beneficiati de indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului numai daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, timp de 12 luni, ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita.
Veniturile realizate in baza unor contrcate de colaborare (prestari servicii) se iua in considerare la stabilirea bazei de calcul pentru indemnizatia CIC.
elis a scris:

Beneficiati de indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului numai daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, timp de 12 luni, ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita.
Veniturile realizate in baza unor contrcate de colaborare (prestari servicii) se iua in considerare la stabilirea bazei de calcul pentru indemnizatia CIC.

sa inteleg ca nu beneficiez?