Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... PFA sau microintreprindere?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

PFA sau microintreprindere?

buna ziua.

Dpdv al obligatiilor de plata catre stat,care e varianta cea mai buna ? infiintarea unui PFA sau a unei microintreprinderi? precizez ca sunt si angajata cu contract de munca.

Multumesc frumos,
Pfa e mai simplu si la tinerea contabilitatii si la raportarile catre administratia fiscala. Dar, fata de o microintreprindere, va trebui sa platiti contributie la sanatate.
Ramane de vazut daca aveti diplama de studii/act de calificare pentru acea meserie /cod caen pentru care doriti sa va autorizati ca pla.
multumesc frumos pentru raspuns. nici la codul caen nu sunt lamurita. ma ocup cu aprovizionarea de materiale pentru o firma. ma puteti sfatui si aici? multumesc
Urmariti la urmatoarea adresa, codurile caen de la grupele 461 si urmatoarele.
www.avocatnet.ro/content/con...
multumesc. pentru o microintreprindere neplatitoare de tva,in afara de 3% impozit pe venit se mai plateste ceva? care sunt declaratiile care trebuie depuse la finante?
La trimestru se depune declaratia 100 cu impozitul pe venitul microintreprindere 3%.
Si se mai depune la inceput de an doua declaratii si bilantul.