Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu complet de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu complet de cotizare

Buna ziua :

Conform legii pensiilor se poate pensiona o persoana care indeplineste in acelasi timp conditiile de varsta corelata cu realizarea stagiului complet de cotizare .
Intrebare : Facultatea si armata sunt luate in calcul la realizarea stagiului complet de cotizare ? Va multumesc .
1. - Conform art.49 din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice perioadele in care ati urmat cursurile de zi ale facultatii si perioada in care ati fost militar in termen sunt perioade asimilate stagiului de cotizare si sunt valorificate numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.
- Adica nu sunt luate in calculul stagiului complet de cotizare.

2. Pentru a se pensiona pentru limita de varsta o persoana trebuie sa indeplineasca doua conditii:
- varsta standard de pensionare;
- stagiul minim de cotizare.
Armata si facultatea(cursuri universitare de zi)este stagiu asimilat.

Intra in toate stagiile de cotizare,cu exceptia pensiei anticipate si anticipate partiale.