Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... intrare in insolventa dubioasa?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

intrare in insolventa dubioasa?

am cerut intrarea in insolventa a debitoarei noastre, cererea noastra fiind inregistrata la tribunal in data de 02.04.2013 urmand ca in data de 19.04.2013(ora 9) sa se judece cererea noastra ... in data de 18.04.2013 debitoarea in nume propriu depune cererea de intrare in insolventa urmand ca tot in data de 19.04.2013(ora 8.30) sa se judece cererea debitoarei ... acum observ ca cererea noastra a fost conexata cu cererea lor de intrare in insolventa ...
Cererea debitoarei a fost admisa, iar a noastra a fost conexata cu dosarul lor ...

Cunoastem faptul ca cererile de intrare in insolventa se judeca cu urgenta dar chiar in asa de repede?

Intrebarea mea este ce urmaresc defapt? care este defapt scopul?
Ce putem noi face in aceasta situatie?

Va multumesc,
Legea nr.85/2006:

Art. 31
(4) Daca exista o cerere de deschidere a procedurii insolventei formulata de catre debitor si una sau mai multe cereri formulate de creditori, nesolutionate înca, toate cererile de deschidere a procedurii se conexeaza la cererea formulata de debitor.
(5) Daca s-a deschis o procedura într-un dosar, celelalte eventuale dosare aflate pe rol, cu acelasi obiect, vor fi conexate la acelasi dosar.

Procedura este obligatorie pentru instanţă.

Ce vrea debitorul? Probabil, o şansă pentru redresarea pe calea reorganizării judiciare. Sau evitarea infracţiunii de bancrută simplă prev.de art.143 din lege. Cine poate şti?

Ce aveţi de făcut? În privinţa conexării, nimic. Să urmăriţi procedura, să speculaţi orice portiţă oferită de lege şi orice greşeală a debitorului, să atacaţi orice sentinţă care vă este defavorabilă. Să vă urmăriţi interesele.
Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de debitoarea SC xxxx SRL. Dispune deschiderea procedurii simplificate de insolvenţă a debitoarei SC xxxx SRL, în temeiul art.32 raportat la art.1 alin.(2) lit.f din Legea privind procedura insolvenţei. În baza art.34 din Legea nr.85/2006 numeşte lichidator judiciar provizoriu – xxxxxxxxxx, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art.25 din lege, stabilindu-i-se o retribuţie de xxx lei pe toată durata procedurii. Dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al acesteia. Face aplicarea art.35, 36, 37, 40, 41 alin.(1) şi (2), 48 şi art.63 din Legea 85/2006. Dispune ca lichidatorul judiciar să emită notificări în conformitate cu prevederile art.61 din Legea nr.85/2006, notificări ce vor cuprinde următoarele termene: termen limită pentru depunerea creanţelor xx xx 2013; termen pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la xx xx 2013; termen pentru definitivarea tabloului de creanţe şi pentru soluţionarea eventualelor contestaţii la xx xx 2013, precum şi menţiunea că în termen de 10 zile de la emiterea acesteia, creditorii pot formula opoziţie la deschiderea procedurii. Dispune notificarea deschiderii procedurii simplificate debitoarei,pentru efectuarea menţiunilor şi publicarea în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă. Fixează termen de control data de xx.xx.2013. Cu apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Dată în cameră de consiliu şi pronunţată în şedinţă publică astăzi, 19 aprilie 2013.

solutia la cererea debitorului ...