Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere prealabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere prealabila

Daca termenul de 2 luni din momentul in care o persoana putea sa depuna plangere prealabila curge si aceasta nu a depus din motive neimputabile ei (ex.coma 3 luni), poate cere repunerea in termen ? Care e temeiul legal?
Daca victima a fost in imposibilitatea de a depune plangerea prealabila timp de 3 luni (coma), datorita actiunii infractionale comise de faptuitor, actiunea penala ar trebui sa se exercite din oficiu.

Cod penal Art. 181 - Vătămarea corporală
Fapta prin care s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Fapta prevăzută la alin. 1 săvârşită asupra membrilor familiei se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. În cazul faptelor prevăzute la alin. 1(1) acţiunea penală se pune în mişcare şi din oficiu.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu.

dar ce se intampla daca acea coma are alta cauza, nu fapta primei persoane care savarseste o infractiune pentru care e necesara plangerea prealabila