Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Recuperare drepturi salariale cu Hotarare ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Recuperare drepturi salariale cu Hotarare Judecatoreasca

Buna ziua! Am o hotarare judecatoreasca definitiva din luna februarie 2010, privind recuperarea unor drepturi salariale. Pana in prezent angajatorul(MAI) nu mi-a restituit venitul respectiv si as dori sa stiu ce pasi am de urmat intrucat am inteles ca exista o O.G. ce amana plata acestor drepturi pe o perioada de 3 ani.

In situatia mea, daca intre anii 2010-2013 institutia nu mi-a achitat procentele respective pot contacta un executor si trece la executare silita? Pot recupera intreaga suma prin executare silita sau tot prin procente? Va multumesc!
rfanel, utilizator
Daca unitatea nu a pus in executare de bunavoie hotararea judecatoreasca, dvs trebuie sa o puneti in executare .. intrucat , dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului.
Din anul 2011 si pana in prezent mai avem astfel de OUG-uri dragute? Va multumesc!
Da, aceasta OUG a fost modificata inclusiv pentru 2013 ..