Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizare intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizare intretinere

Buna ziua,

Sunt somera de 3luni.Am ramas restanta la intretinere cu suma de 920lei, ( 3luni ) si am o penalizare de 44lei.Am inteles ca exista posibilitatea de a fi scutita de la plata penalizarii daca avem un venit mai mic de 1000lei pe membru de familie.Daca raspunsul este da, va rog sa-mi spuneti ce lege reglementeaza acest lucru sau unde gasesc scris acest lucru ca sa pot sa solicit anularea penalizarii.

Multumesc
Legea 175/2010 a avut efecte doar 1 an, deci nu mai puteti beneficia de prevederile ei.

Mergeti la asociatiei si discutati cu presedintele si membrii comitetului executiv.
Incercati sa va luati un angajament, poate chiar sa prestati ceva in folosul general al asociatiei si ar putea sa va accepte necalcularea de penalitati.
In baza L 230 din 2007 daca asociatia impune penalizari restantierilor in favoarea asociatiei dar nu mai mult de 0,2%/zi de la data scadenta,trebuie sa o platiti.Nu aveti cistig de cauza cu acest motiv.Furnizorii nu astepta sa le fie platite facturile la trei luni o data,ma mir ca mai aveti utilitati,daca mai sunt inca vreo 7-8 asa .....restantieri se va ajunge la executorul judecatoresc
daca A.P.in A.G.O.a hotarat 0,2% penalizare,altfel este ilegala penalizarea.
Da, ag a aprobat 0.2%pe zi , penalizare.

Multumesc pt raspunsuri
Da, AD. GEN. a aprobat 0.2%pe zi, penalizare.

Aici e o întrebare cheie: Penalizările se hotărăsc în Adunările Generale sau numai de către Comitetul Executiv ?
Adriantot, moderator