Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Legalitati WebSite
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Legalitati WebSite

Buna ziua
Suntem pe cale sa deschidem un site pentru public in limba engleza si ma intereseaza urmatoarele:
1. Privacy/Terms and Conditions/Terms of Service/etc trebuie sa fie acoperite de acte legale pe care sa le aiba firma sau nu?
2. Copyright. Cat costa in RO si cat costa World Wide?
Multumesc anticipat.
Pentru termenii de utilizare trebuie sa respectati legea tarii in care se afla compania, eventual si legea tarii in care e gazduit websiteul. Pentru elaborarea termenilor de utilizare in conformitate cu aceste legislatii, ar trebui sa apelati la un avocat.

Altfel, a avea copyright pe website nu costa nimic, atat timp cat nu furati imagini sau text de la altii (inclusiv cue style sheets sau altfel de formate/scripturi).