avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestaþie în instanþã decizie medicalã pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestaþie în instanþã decizie medicalã pensie de invaliditate

Sotul meu a depus dosarul de pensionare de invaliditate pe 02 10 2012 I s a spus sa astepte ca v a fii chemat la comisie in 45 de zile A fost chemat la comisie la Bucuresti pe 12 01 2013 pana pe 14 01 2013 I s a spus ca lipseste un document medical din dosar pe care il vor cere de la CP cabinet de expt medicala I s a eliberat bilet de externare in care se confirma bolile de care sufera Pe 08 03 2013 a fost chemat si i s a dat decizie cu deficienta usoara neincadrat in gr de invaliditate Am facut contestatie la care a fost chemat pe 12 04 2013 A mai prezentat o internare cu documentul lipsa din dosar Raspuns ACELASI Nu pot trece peste hotararea de la BÃCURESTI Mai avem vreo sansa in instanta s au ne luptam cu morile de vant #-o Va multumim
Ultima modificare: Duminică, 28 Aprilie 2013
gavrilelena29, utilizator
1. Incercati si in instanta de judecata ca sa fiti impacati cu gandul ca ati facut tot ce trebuia sa faceti.

2. Dar nu stiu ce sanse aveti daca medicii au hotarat de doua ori ca nu poate fi incadrat intr-un grad de invaliditate.
Se poate castiga si in instanta chiar daca comisia medicala a dat verdict negativ ... daca a fost lipsa un act care l-ati adus , sa credem ca pe baza acelui act s-a dat acelasi verdict de doua ori?
In instanta , cum se procedeaza , la ce comisie de boala este trimis dosarul la Bucuresti ? In afara de avocat ,vine medicul expert de la comisia de expertiza ? Va rog sfatuiti-ma urgent !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate gavrilelena28 gavrilelena28 Sotul meu a fost pensionat de invaliditate pana in oct 2011 gr3 La revizuire i sa spus ca bolile cu care a fost pensionat nu se mai incadreaza a lucrat in ... (vezi toată discuția)
Pensie nicolae60 nicolae60 (barbat).24 12 1960.am lucrat la cfr din data de 27 09 1982 pina pe data 08 03 2010 numai in gr 1 de munca ,,in ce conditii ma pot pensiona . -daca perioada ... (vezi toată discuția)
Reducerea varstei standard de pensionare (1) viki viki viki viki ====================================================== Buna seara , ma numesc Bucur Viorica ,nascuta in anul 1955-04-08 si as dori sa-mi spuneti cind ma pot ... (vezi toată discuția)