Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Angajat II?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Angajat II?

Te poti angaja daca esti titularul unui II la II-UL pe care il ai ?

Nu te poti angaja la propria intreprindere individuala.
Titularul unei Intreprinderi Individuale nu se poate angaja la intreprinderea individuala al carui titular este.
Conform art.24 din OUG 44/2008 actualizata,intreprinzatorul persoana fizica,in calitate de angajator persoana fizica,poate angaja terte persoane cu contract individual de munca...
Din cele mentionate,rezulta ca nu poti fi si titular I.I. si propriul angajat.
Nu din textul art.24 invocat de dvs rezulta asa ceva .. acolo se prevede posibilitatea de a angaja terte persoane ...
Si, ma rog,care este textul de lege din care rezulta asa ceva ?