Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... retinut in FRANTA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

retinut in FRANTA

prietenul meu a fost retinut in urma unor neintelegeri in franta,i a fost confiscata masina si facuta perchezitie acasa deoarece l au acuzat de trafic de droguri doar pt k vb cu cineva care face acest lucru,,procesul va fi la sf lunii ,i s a spus sa i se aduca un document care sa arate de unde are acei bani,sa si caute un avocat si un translator ce trebuie facut e greu pt k nici nu stie franceza .care sunt procedurile la ei?
Va primi avocat din oficiu daca nu are bani dar ar fi bine sa isi angajeze avocat pentru a intelege care sunt probele.
Si de traducator va avea nevoie ca sa se inteleaga cu avocatul francez.
Poate merge si un avocat roman la el dar nu il poate apara in fata instantei.
Il poate apara in fata procurorului sau a judecatorului de instructie.
Luati legatura cu Ambasada Romaniei din Franta sau un Consulat al Romaniei din apropierea localitatii unde este retinut.
Ambasadele si Consulatele Romaniei in strainatate au printre atributii si protectia cetatenilor romani din strainatate si ii ajuta in ceea ce priveste asistenta juridica in cazul in care cetateanul roman are probleme cu autoritatile statului respectiv.
Nu am auzit sa acorde asistenta juridica gratuita prin avocat.
Ii pot face o vizita si atat.
Pentru ce pot si ce nu pot face functionarii romani din Franta vedeti [ link extern ]
La pg 7 si 15 gasiti lamuriri.
Va da o lista cu avocati.
Statul francez ii da avocat din oficiu care nu trebuie sa il platiti dar va fi greu de el asa...

[Toata lumea stie ca avocatii alesi trebuie platiti!]
Admin, administrator