avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren in cota indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren in cota indiviza

Buna ziua,

pe terenul din jurul unui bloc (limita lui variaza de la 2m la 7m de la zidul blocului), proprietate comuna a proprietarilor blocului (in cota indiviza, cu acte), unul din proprietari a facut un gard in dreptul apartamentului lui, ingradind o bucata de teren ...aproximativ egala cu cota lui.
care ar fi pasii legali pentru a restabili situatia ? poate fi daramat pur-si-simplu ?
sau poate forta el iesirea din indiviziune cu bucata aceea de teren ?

multumesc.
Cel mai recent răspuns: dcatenv , utilizator 10:34, 17 August 2022
Terenul de langa bloc nu este proprietatea locatarilor, este proprietatea primariei . Deci il pueti reclama la primarie ca a ingradit ilegal un teren ce nu-i apartine si va fi obligat sa-l darame.
Terenul pe care il aveti trecut pe actul de proprietate al apartamentului este terenul de sub bloc, care se imparte intre proprietarii apartamentelor in functie de marimea apartamentului.
se pare ca n-am fost clar, asa ca repet : terenul (atat cel de sub cladire, cat si cel de langa cladire) este al proprietarilor, cu act de vanzare cumparare. este un bloc nou.
Stimat forumist,

Se poate iniția o acțiune de către asociația de proprietari, prin care, în principal, să se ceară desființarea construcției, și, eventual, cu un capăt subsidiar privind autorizarea reclamantei să desființeze construcția, pe cheltuiala pârâtului.

Notificați-l, mai înainte, pentru a o desființa pe cale amiabilă.

Cu stimă.
.
Ultima modificare: Miercuri, 17 August 2022
dcatenv, utilizator
Stimate moderator, Andrei andreigrigoriu . Aveti dreptate ca legea interzice ingradirea cotei indivize si asociatia poate reclama . Eu am postat ieri o situatie similara. Ideea este ca eu am cumparat apartm cu gradina si o bucata din gradina este cu cota indiviza datorita faptului ca se afla sub consola blocului. gradina ingradita --> automat si bucata aia de cota indiviza ingradita. Doar ca asa am cumparat direct de la dezvoltator. Dezvoltatorul a depus la contractul de vanzare cumparare o anexa prin care toti cei cu cota indiviza sa stie acest lucru. Apoi la Nota de receptie scrie acest lucru tot de catre dezvoltator. Intr-un final am intrat in posesia locatiei cu gradina ingradita dar care contine o bucata de cota indiviza.

In cazul asta s-ar mai putea ridica cineva cu pretentii? Ca nu pot sa fiu numit Parat pentru ca eu am dat banul si asa am cumparat si s-a notat in anexa de la CVC si in nota de receptie de catre dezvoltator . Cu toate ca s-a trezit dupa 3 ani cineva sa bata apropouri .
mersi


andreigrigoriu a scris:

Stimat forumist,

Se poate iniția o acțiune de către asociația de proprietari, prin care, în principal, să se ceară desființarea construcției, și, eventual, cu un capăt subsidiar privind autorizarea reclamantei să desființeze construcția, pe cheltuiala pârâtului.

Notificați-l, mai înainte, pentru a o desființa pe cale amiabilă.

Cu stimă.


Ultima modificare: Miercuri, 17 August 2022
dcatenv, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren cota-indiviza ingradit de catre dezvoltator inainte de vanzare dcatenv dcatenv Poate cineva sa atraga atentia si sa dea in judecata un locatar in cazul in care are ingradita o parte de cota indiviza? Si locatarul sa fie fortat sa isi ... (vezi toată discuția)
Eliberare curtea blocului de utilaje abandonate BOGDAN.BRIE BOGDAN.BRIE Buna Locuiesc in comuna floresti, jud. Cluj, comuna cu o dezvoltare urbana impresionanta (pozitiv si negativ), cu blocuri finalizate total/partial sau ... (vezi toată discuția)
Suprafata de teren aferent doiarul doiarul Buna seara, am si eu o nelamurire, cu toate ca am cautat pe forum nu am gasit un raspuns concret; in cadastrul apartamentului dintr-un bloc vechi 80\', ... (vezi toată discuția)