Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Arestat preventiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Arestat preventiv

In urma cu 3 luni s-a dat mandat de arestat pe 15 zile pentru diverse fraude informatice minore...
Procurorul nu a mai solicitat prelungierea celor 15 zile, tot grupul a iesit afara. Fara cautine,etc, pur si simplu, mai ales ca nu erau probe insuficiente si nimeni nu a recunoscut nimic.

1. Cele 15 zile au trecut in urma cu 3 luni, daca ma intorc in tara ma vor incarcera pt. 15 zile si pe mine, sau au expirat acele 15 zile in urma cu 3 luni?

2. Unii dintre noi a primit interdictia de-a parasit tara... pot pati ceva daca am primit si eu? adica ma aflu inafara tarii... ?
Vorbiti cu avocatul dvs.
Probabil ca veti arestat.
E posibil sa nu va dea drumul.
E sigur ca nu veti parasi tara dar ar fi bine sa va prezentati.
Tocmai a zis ca i-a expirat mandatul si lui, si celorlalti? si a mai trecut si 3 luni?

Daca i-a expirat mandatul... care incepe si se termina la ora fixa... eu cred ca nu vor mai fi probleme.

Nu cred ca i-a expirat mandatul.
Trebuie sa mearga la dosar avocatul si sa se informeze exact.
Bineînţeles ca nu i s a expirat mandatul, se prezintă va fi ascultat, sunt acele situaţii în care inculpatul este dispărut, se sustrage sau se afla în străinătate, mandatul a fost emis în lipsa în acest caz. Nu uitaţi de recurs în 24 de ore după ce se confirma .
Necazul mare pentru el este si faptul ca probabil va fi singurul arestat preventiv...
Si daca este judecat in lipsa si se sustrage va primi o pedeapsa cu executare...

Poate ca ar trebui sa va ganditi serios sa va prezentati la proces.
Avocatul dvs. poate merge sa se informeze si sa incerce sa traga o concluzie cat timp ati sta arestat daca va predati.