avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Arestat preventiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Arestat preventiv

In urma cu 3 luni s-a dat mandat de arestat pe 15 zile pentru diverse fraude informatice minore...
Procurorul nu a mai solicitat prelungierea celor 15 zile, tot grupul a iesit afara. Fara cautine,etc, pur si simplu, mai ales ca nu erau probe insuficiente si nimeni nu a recunoscut nimic.

1. Cele 15 zile au trecut in urma cu 3 luni, daca ma intorc in tara ma vor incarcera pt. 15 zile si pe mine, sau au expirat acele 15 zile in urma cu 3 luni?

2. Unii dintre noi a primit interdictia de-a parasit tara... pot pati ceva daca am primit si eu? adica ma aflu inafara tarii... ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:20, 3 Mai 2013
Vorbiti cu avocatul dvs.
Probabil ca veti arestat.
E posibil sa nu va dea drumul.
E sigur ca nu veti parasi tara dar ar fi bine sa va prezentati.
Tocmai a zis ca i-a expirat mandatul si lui, si celorlalti? si a mai trecut si 3 luni?

Daca i-a expirat mandatul... care incepe si se termina la ora fixa... eu cred ca nu vor mai fi probleme.

Nu cred ca i-a expirat mandatul.
Trebuie sa mearga la dosar avocatul si sa se informeze exact.
Bineînţeles ca nu i s a expirat mandatul, se prezintă va fi ascultat, sunt acele situaţii în care inculpatul este dispărut, se sustrage sau se afla în străinătate, mandatul a fost emis în lipsa în acest caz. Nu uitaţi de recurs în 24 de ore după ce se confirma .
Necazul mare pentru el este si faptul ca probabil va fi singurul arestat preventiv...
Si daca este judecat in lipsa si se sustrage va primi o pedeapsa cu executare...

Poate ca ar trebui sa va ganditi serios sa va prezentati la proces.
Avocatul dvs. poate merge sa se informeze si sa incerce sa traga o concluzie cat timp ati sta arestat daca va predati.

Alte discuții în legătură

Mandat de arestare preventiva - neprezentare, consecinte MitzaCluj MitzaCluj Daca am primit mandat de 10 zile in lipsa, patesc ceva daca nu ma prezint? o noua pedeapsa? Nu cred ca voi mai primi si alte 10 zile dupa... fapta se ... (vezi toată discuția)
Eliberare arest preventv roberto3 roberto3 Buna ziua! Ar avea sanse un inculpat arestat preventiv sa fie judecat in libertate daca este recidivist sau nici nu se pune problema sa fie eliberat? Care ar ... (vezi toată discuția)
Penal : constituire de grup infractional ... gigivagon999 gigivagon999 In data de 27 s-a inaintat propunerea de arestare preventiva pt 30 de zile in lipsa . In prealabil a existat o perchezitie domiciliara , cu un mandat de ... (vezi toată discuția)