Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Membrii fondatori minori
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Membrii fondatori minori

Mi-a intrat în atenție dorinta unor adolescenți de 15-17 ani care vor să înființeze o asociatie a elevilor.

Avem în acest caz prevederilor Codului Civil (pe lângă prevederile OG 26):
Art. 41. -
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exercițiu restrânsă
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exercițiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviințarea părinților sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, și cu autorizarea instanței de tutelă. Încuviințarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exercițiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum și acte de dispoziție de mică valoare, cu caracter curent și care se execută la data încheierii lor.

Art. 42. -
(1) Minorul poate să încheie acte juridice privind munca, îndeletnicirile artistice sau sportive ori referitoare la profesia sa, cu încuviințarea părinților sau a tutorelui, precum și cu respectarea dispozițiilor legii speciale, dacă este cazul
(2) În acest caz, minorul exercită singur drepturile și execută tot astfel obligațiile izvorâte din aceste acte și poate dispune singur de veniturile dobândite.

Art. 146. -
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani încheie actele juridice cu încuviințarea scrisă a tutorelui sau, după caz, a curatorului
(2) Dacă actul pe care minorul care a împlinit vârsta de 14 ani urmează să îl încheie face parte dintre acelea pe care tutorele nu le poate face decât cu autorizarea instanței de tutelă și cu avizul consiliului de familie, va fi necesară atât autorizarea acesteia, cât și avizul consiliului de familie
(3) Minorul nu poate să facă donații, altele decât darurile obișnuite potrivit stării lui materiale, și nici să garanteze obligația altuia
(4) Actele făcute cu încălcarea dispozițiilor alin. (1)-(3) sunt anulabile, dispozițiile art. 144 alin. (3) fiind aplicabile în mod corespunzător.

și coroborat cu

Art. 144. -
(2) Tutorele nu poate, fără avizul consiliului de familie și autorizarea instanței de tutelă, să facă acte de înstrăinare, împărțeală, ipotecare ori de grevare cu alte sarcini reale a bunurilor minorului, să renunțe la drepturile patrimoniale ale acestuia, precum și să încheie în mod valabil orice alte acte ce depășesc dreptul de administrare

Art. 145. -
(1) Instanța de tutelă acordă tutorelui autorizarea numai dacă actul răspunde unei nevoi sau prezintă un folos neîndoielnic pentru minor
(2) Autorizarea se va da pentru fiecare act în parte, stabilindu-se, când este cazul, condițiile de încheiere a actului

Deci înțeleg că nu este necesar acordul instantei de tutelă, fiind suficient să existe încuvințarea părinților. Greșesc?
Alexandru Munteanu, Avocat
Si eu sunt de aceeasi parere ca tine Alex, nu este nevoie de autorizarea instantei de tutela/Aut tutelara.
Problema este controversata. Pe de o parte, Romania a rafiticat conventia privind drepturile copilului, care prevede si dreptul de asociere, dar pe de alta parte nu a ajustat legislatia interna astfel incat un minor sa isi poata exercita singur acest drept, asa cum de la 16 ani de exemplu in baza prevederilor legale exprese poate incheia contract de munca fara sa fie nevoie de incuviintarea ocrotitorului legal....
Calitatea de fondator si membru al unui ONG poate implica raspunderi potential grave, de cuantum ridicat. Astfel, art. 203 Cod CIvil prevede raspunderea nelimitata si solidara inclusiv a fondatorilor pentru prejudicii cauzate prin neindeplinirea sarcinii asumate fata de ceilalti fondatori de a efectua formalitatile de inregistrare a persoanei juridice...
Ce este limpede este ca in baza prevederilor exprese ale Art. 211 Cod Civil, minorii nu pot fi membri in Consiliul DIrector sau Cenzor / COmisie de Cenzori ai unei asociatii / fundatii, deci nu poti constitui un ONG doar din minori, asa ca pt o organizati de elevi, cu personalitate juridica, pot fi alesi in organele de administrare si control doar cei majori.
Ramane discutia privind calitatea de simplu membru.
Prin dobandirea calitatii de membru, persoana respectiva isi anuma obligatii, iar ca membru in Adunarea Generala, ca organ suprem al asociatiei, care descarca organele de administratie si control si ia decizii, pot fi raspunderi importante...
Din cate stiu nu exista o opinie si o practica unitara in acest domeniu - unii considera ca un minor de 14-18 ani poate fi membru simplu ( nu si parte din Consiliul Director sau organ de control) al unei asocaitii functionand pe OG 26 / 2000 daca are acceptul scris al ocrotitorului legal (de regula partintii) pentru inscriere, fara sa fie necesara ulterior incuviintarea altor acte, altii considera ca ar trebui sa aiba incuviintare prealabila scrisa concreta de la ocrotitorul legal si cand participa de ex. la o sedinta de Adunare Generala, si ca nu ar putea vota valabil pe puncte ce nu erau clar propuse prealabil prin convocator, iar unii considera ca la situatii cu certe implicatii juridice ex. sedinta de Adunare Generala a asociatiei, minorul membru ar trebui sa fie insotit de ocrotitorul legal care sa ii confirme expres fiecare vot sau pozitie cu potentiale implicatii juridice ex. descarcare de organe, aplicare de sanctiuni, aprobare de acte juridice etc.
Situatia pe care o aduceam în atenție mai sus a fost finalizată prin înființarea asociației în cauză.

1. Pe fond, Judecătoria Constanța a acordat personalitate juridică asociatiei, deși 4 din cei 5 membrii fondatori erau minori în momentul acordării personalității juridice, inclusiv membrii Consiliului Director.
2. Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanța a apelat încheierea Judecătoriei, în baza 211(1) CCiv.
3. Tribunalul Constanța a respins apelul parchetului, asta după ce fondatorii au modificat statutul si au stabilit că doar persoanele majore pot fi membrii in Consiliul Director.
Din pacate ati citit doar unele prevederi importante din Codul Civil, nu cea esentiala din sectiunea ref. persoana juridica, unde scrie negru pe alb ca membrii organelor de conducere / administrare a persoanei juridice trebuie sa aiba capacitate deplina de exercitiu. Prin urmare minorii necasatoriti nu pot fi membri in Consiliu Director, si deci daca asociatia ar fi compusa numai din tineri de 15-17 ani ea nu ar putea obtine personalitate juridica.... Este o deficienta a legisaltiei romane, pentru ca pe de o parte Romania a ratificat conventii internationale privind drepturile copiilor care prevad expres dreptul de asociere, dar pe de alta parte nu a ajustat corespunzator si legislatia ONG, ca sa permita practic asa ceva.... Chiar posibilitatea de a fi simplu membru dar propriu-zis, cu drept de vot in AG, al unei asociatii ca minor ridica o serie de semne de intrebare - ar trebui la fiecare sedinta AG sa ai incuviintare scrisa anticipata de la ocrotitorul legal ref. cum intentionezi sa votezi pe anumite puncte de pe ordinea de zi? Daca apar in sedinta situatii neprevazute? Sau ar trebui acei membri sa vina la AG de mana cu tata sau mama? Sau altfel ce validitate ar avea votul lor in anumite chestii cu implicatii juridice majore? Legiuitorul roman inca nu a rezolvat problema...
dar un minor poate fi membru fondator alaturi de unul din parintii lui, da? Chiar daca nu poate ocupa functie de conducere.