Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru oprire in trafic
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru oprire in trafic

Buna ziua,

As dori sa aflu ce as putea contesta in cazul in care am primit o amenda pentru faptul ca am oprit cu motorul pornit mai putin de un mintu pentru a imi lua sora din fata scolii unde intr-adevar era un semn cu oprirea interzisa.nu am facut decat sa opresc ca sa ii permit ei sa ajunga la masina si sa plecam. nu cred ca exista filmare. politistul avea un exces de orgoliu.

va multumesc mult
oug 195
Art.63. -
(2) Nu se consideră oprire:
a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulaţia pe drumul public respectiv;

faceti contestatie impotriva procesului verbal de contraventie in termen de 15 zile. descrieti imprejurarile producerii faptei si solicitati transformarea amenzii in avertisment avand in vedere pericolul redus al faptei.
Puteti formula plangere contraventionala in termen de 15 zile de la comunicarea PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
In situatia in care agentul constatator a realizat fotografierea auto,veti pierde procesul