Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune actiuni

Buna ziua,

Suntem un SA si in sedinta ordinara AGA privind aprobarea situatiilor financiare la punctul de diverse actionarul majoritar (persoana fizica) avand un procent de 93% a anuntat ca si-a vandut toate actiunile unei persoane fizice din afara societatii , avand contract de cesiune incheiat la notariat.
Intrebarea mea este cine semneaza PV de incheiere al sedintei AGA si hotararea AGA noul actionar sau tot vechiul actionar pana la definitivarea depunerii hotararii la monitorul oficial.(mentionez ca la data sedintei AGA exista contractul de cesiune incheiat cu o zi mult mai in urma).Multumesc.
Procesul verbal al AGA se semneaza de catre presedintele de sedinta si de catre secretarul de sedinta. Procedura de desfasurare a AGA si reglementarea intocmirii procesului verbal, daca nu sunt clauze speciale in actul constitutiv o gasiti reglementata la art. 129 si 131 din Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale. Discutia se poate insa nuanta...cum sunt actiunile - nominative sau la purtator, daca a fost respectat dreptul la informare a actionarilor minoritari, eventual dreptul la preemtiune, s.a.m.d.