Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am avut condamnare doresc reabilitare.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am avut condamnare doresc reabilitare.

Am fost condamnat in anul 1993 la un 1an si 6 luni inchisoare pt gestiune frauduloasa. Doresc reabilitare. Ce sa fac?
Dupa 15 ani sigur a intervenit reabilitarea de drept. Ati fost la politie sa luati vreun cazier mai recent? Nu cred ca mai apareti inregistrat.
Daca da, atunci faceti o actiune pentru reabilitare la judecatorie.
in cazier mai sunt trecut cu aceasta fapta .La cine trebuie sa ma adresez la judecatorie? Problema e ca acum doi ani nu mai figuram cu cazier, acum in 2009 iar figurez la cazier cu condamnarea din 1993.
mirix, utilizator
In speta a intervenit reabilitarea de drept. Curios ca la politie in urma cu 2 ani cazierul era curat iar acum nu. Nici eu personal nu am explicatii. Solicitati cazierul si dupa obtinerea acestuia depuneti la judecatorie o cerecre de reabilitare in care aratati inprejurarile si situatia de fapt. Veti obtine o hotarire pe care o veti duce la politiecsi se va face mentiunea in cazier. Dar retineti,in evidentele politiei veti ramine cu fapta,chiar daca sunteti reabilitat.
Ati fost condamnat si ati executat pedeapsa sau a fost cu suspendare?
Daca a fost cu suspendare sunteti reabilitat de drept. Mergeti si faceti cerere la cazier.
Daca ati executat pedeapsa atunci trebuie sa faceti o cerere de reabilitare la instanta de domiciliu.
Scoateti o fisa de cazier, cautati chitantele prin care faceti dovada ca ati achitat cheltuielile de judecata si depuneti o cerere la judecatoria in raza careia locuiti.