Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL, firmele la care mai e asociat sunt ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL, firmele la care mai e asociat sunt inactive

Buna ziua,
Un domn are 2 societati comerciale declarate inactive la Finante (in ambele e asociat - nu stiu daca unic in una din ele sau in ambele cu cineva). Intrebarea e daca acesta isi poate constitui o alta societate comerciala, in asociere cu o alta persoana?
Multumesc!
Poate sa deschida cate SRL-uri doreste in asociere sau nu.
Buna ziua,
Asociat unic nu poti fi decat intr-o singura societate comerciala.
Cu alti asociati poti fi membru in oricate societati comerciale vrei.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Cunosc faptul ca asociat unic poti fi intr-o singura societate comerciala, insa ma intereseaza daca poti infiinta o alta societate comerciala daca este deja asociat in 2 societati comerciale declarate inactive. Multumesc!
DA!
Am inteles! Multumesc frumos!