avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inactivitatea firmei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inactivitatea firmei

Ce se intampla cu o societate comerciala care a fost declarata inactiva? Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciolca , Consultant resurse umane 06:42, 8 August 2010
Se mentioneaza procedura prin care se declara inactivitatea unei societati comerciale. Si totusi? Care este situatia firmei dupa ce a fost declarata inactiva?
Mentionez ca firma nu are activitate, nu are datorii, nu are contracte in derulare, nu are angajati.
Ultima modificare: Vineri, 6 August 2010
Rodica Ciolca, Consultant resurse umane
Societatile inactive:
- nu au voie sa emita facturi, iar daca le emit, pentru client, sunt cheltuieli nedeductibile;
- nu pot avea angajati;
- platesc impozit forfetar;
- au obligatia sa depuna declaratii – d 100 etc;
- depun bilant. Daca nu au avut niciodata activitate, in loc de bilant depun declaratie ca nu au avut activitate de la infiintare pina la …. ;
- pot cere regim derogatoriu.

Multumesc pentru raspuns d-l Timi. Speram sa gasesc o cale sa desfiintez firma fara sa platesc pentru suspendare sau inchidere. Exista o astfel de cale?
Nedepunerea bilantului la ONRC atrage, uneori, inchiderea firmei fara costuri.

Alte discuții în legătură

Dizolvare societate oanalumi oanalumi Am un SRL din 2005, care nu a functionat decat o luna. Din 2008, de prin august, nu am mai depus balantele si bilanturile, care de altfel erau pe 0, (nu am ... (vezi toată discuția)
Nedepunere declaratii societate suspendata peridot peridot Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ce priveste situatia de mai jos. Am o societate infiintata in aug 2006 pe care nu am desfasurat nici un fel de ... (vezi toată discuția)
Societati suspendate. societati inactive. societati in regim derogatoriu. Magda Staicu Magda Staicu Stimati colegi, Va propun sa incercam o punere in ordine a celor trei situatii , pentru ca din cite am observat , situatia creata de og 34 in ce priveste ... (vezi toată discuția)