Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inactivitatea firmei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inactivitatea firmei

Ce se intampla cu o societate comerciala care a fost declarata inactiva? Multumesc !
Se mentioneaza procedura prin care se declara inactivitatea unei societati comerciale. Si totusi? Care este situatia firmei dupa ce a fost declarata inactiva?
Mentionez ca firma nu are activitate, nu are datorii, nu are contracte in derulare, nu are angajati.
Rodica Ciolca, Consultant resurse umane
Societatile inactive:
- nu au voie sa emita facturi, iar daca le emit, pentru client, sunt cheltuieli nedeductibile;
- nu pot avea angajati;
- platesc impozit forfetar;
- au obligatia sa depuna declaratii – d 100 etc;
- depun bilant. Daca nu au avut niciodata activitate, in loc de bilant depun declaratie ca nu au avut activitate de la infiintare pina la …. ;
- pot cere regim derogatoriu.

Multumesc pentru raspuns d-l Timi. Speram sa gasesc o cale sa desfiintez firma fara sa platesc pentru suspendare sau inchidere. Exista o astfel de cale?
Nedepunerea bilantului la ONRC atrage, uneori, inchiderea firmei fara costuri.