Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Societati suspendate. Societati inactive. Societati in ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Societati suspendate. Societati inactive. Societati in regim derogatoriu.

Stimati colegi,
Va propun sa incercam o punere in ordine a celor trei situatii , pentru ca din cite am observat , situatia creata de og 34 in ce priveste suspendarea pe legea 31 a adus mai mult haos decit ordine .
Voi incerca sa iau pe rind cele trei situatii, in vederea stabilirii obligatiilor pe care le au societatile .
Va rog sa ma corectati daca gresesc ,sa completati unde sint scapari ,dar sa aveti in vedere ca dorinta mea este sa venim in ajutorul celor aflati in situatie , de aceea ar fi de preferat evitarea postarii textelor de lege , care ar ingreuna , in opinia mea , demersul pe care doresc sa-l facem .

1. Societati suspendate

- in temeiul legii 31, art237 alin 2
- de fapt , corect , in litera legii, e vorba de societati in inactivitate temporara , cel mult pentru 3 ani
- inactivitate acordata de registrul comertului, si anuntata organelor fiscale (intrebare : cine anunta ? registrul sau societatea? mie nu imi e clar ....)
- in acest timp , societatea nu va mai obtine venituri din activitatea pentru care a fost autorizata
- va putea inregistra insa cheltuieli, dar acestea vor putea fi apreciate ca fiind nedeductibile , pentru ca codul fiscal prevede ca conditie fundamentala pentru ca o cheltuiala sa fie deductibila ca aceasta sa fie aferenta obtinerii de venituri
- nu este obligatoriu regimul derogatoriu
- va intocmi balanta de verificare lunara
- va depune declaratii
- va intocmi bilant si situatii financiare semstrial
- va intocmi declaratii informative : 394,392 etc
Caz particular :
- microintreprindere in regim de inactivitate temporara : aceasta e obligata sa aiba cel putin un salariat, care trebuie platit . Nu mai sint venituri, salariul nu mai este cheltuiala deductibila , ca urmare se inchide CIM si se modifica vectorul fiscal in platitor de impozit pe profit , nemaindeplinindu-se una din conditii:-/

- nu platesc impozit forfetar , daca au depus pina la 01.05.2009 cererea la orc
- daca au depus dupa acest termen , platesc proportional pentru perioada de la 01.05 pina la data depunerii cererii de inactivitate

2.Societate inactiva

Acest caz apare atunci cind fiscul penalizeaza o societate pentru nedepunerea la doua termene consecutive a declaratiilor. Lista inactivilor e publica. Ei nu au voie sa emita facturi, iar daca le emit, pentru client, sint cheltuieli nedeductibile.
- au obligatia sa depune declaratii
- nu pot avea angajati
- depun in loc de bilant, declaratie ca nu au avut activitate de la infiintare pina la zi(termen 31.12 si 30.06)
- platesc impozit forfetar
- pot cere regim derogatoriu

3. Societati in regim derogatoriu
-este o favoare facuta de fisc de la depunerea declaratiilor cod 100,300, 101, 120, 130
- depun declaratii informative : 394,392 , 205 etc
- se acorda limitat in timp, pentru perioade mai mari de 12 luni, dar nu mai mult de 3 ani consecutivi
- trebuie cerut expres, pe baza unei cereri depusa la fisc, se acorda in baza unor conditii ce trebuie indeplinite cumulativ in termen de 30 de zile
- daca fiscul constata ca nu se mai indeplineste una din conditii face control inopinat
- nu are legatura cu impozitul forfetar, fiind o facilitate de depunere de declaratii, si nu e scutire de calcul de impozite
Magda Staicu, Consultant fiscal
Asa gandesc si eu.
Cateva mici corectii la punctul 2. Societate inactiva
- depun in loc de bilant, declaratie ca nu au avut activitate de la infiintare pina la zi(termen 31.12 si 30.06)
Numai daca nu au avut niciodata activitate de la infiintare pana in prezent. Altfel intocmesc si depun bilant.
- au obligatia sa depuna declaratii; - pot cere regim derogatoriu
Cred ca mai intai trebuie sa anuleze regimul de inactivitate, altfel la depunerea declaratiilor se vor trezi ca "societatea este declarata inactiva" si nu mai pot inregistra declaratii.
Cred ca trebuie sa mai citim odata ce inseamna inactivitate declarata de ANAF.

La punctul 1,
- daca au depus dupa acest termen, platesc proportional pentru perioada de la 01.05 pina la data depunerii cererii de inactivitate
Se va calcula pe numar de zile? se ia in considerare data cererii sau data eliberarii de catre ONRC?
Olivia Nedelcea, Contabil
Corect, in ce priveste inactivii declarati de fisc . Am vazut speta oarecum limitat, ca si cum acel declarat inactiv n-ar fi avut niciodata activitate . Dar asa e, e posibil sa fi avut activitate ,dar sa fi "uitat" sa depuna declaratii si atunci fiscul ii penalizeaza .

In legatura cu pct 1, am in vedere pct 11 indice 5 din hg 488 , unde spune : "... bla , bla si data cind societatea inregistreaza la registrul comertului cererea de inscriere de mentiuni ", de aceea am accentuat ideea ca e vorba de data depunerii cererii . Cam asa ceva , logic ar fi sa se ia pe numar de zile , desi n-am facut un exemplu practic , sa vad unde se ajunge ...
am si eu o intrebare referitor la aceste situatii.
Am un SRL infiintat in martie 2008. cifra de afaceri pe 2008 este de 26603 lei. Am inregistrat pierdere fiscala de 10695 lei.
am depus actele la onrc pt suspendare si incepand cu ieri 15-06-2009 firma este suspendata (am ridicat actele de la onrc). stiu ca ma incadrez in impozitul cu 2200 lei anual. cum si cat voi plati? eu fac plata impozitulu trimestrial. deci voi depune in iulie pana pe 25 nu? dar vreau sa stiu cat...#-o
si am mai vazut articole pe internet ca firmele suspendate nu se scutesc de la plata impozitului.... nu prea mai inteleg nimic... pls... help:((
Cred ca 367 lei trebuie sa platiti. Incepand cu data suspendarii activitatii nu mai trebuie sa achitati impozitul forfetar, conform OUG 34/2009.
deci se ia pe 2 luni intregi. eu am tva de recuperat 3 196 lei pt anul 2008. se poate compensa cumva?