Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cetateanul strain poate cumpara teren in Romania?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cetateanul strain poate cumpara teren in Romania?

Buna ziua!
Un spaniol poate cumpara o casa in Romania cu terenul aferent acesteia in momentul de fata ssau doar din 2014?
Multumesc anticipat!
Legea nr.312/2005 prevede :
Art. 3. - Cetăţeanul unui stat membru, apatridul cu domiciliul într-un stat membru sau în România, precum şi persoana juridică constituită în conformitate cu legislaţia unui stat membru pot dobândi dreptul de proprietate asupra terenurilor în aceleaşi condiţii cu cele prevăzute de lege pentru cetăţenii români şi pentru persoanele juridice române.

Art. 4. - Cetăţeanul unui stat membru nerezident în România, apatridul nerezident în România cu domiciliul într-un stat membru, precum şi persoana juridică nerezidentă, constituită în conformitate cu legislaţia unui stat membru, pot dobândi dreptul de proprietate asupra terenurilor pentru reşedinţe secundare, respectiv sedii secundare, la împlinirea unui termen de 5 ani de la data aderării României la Uniunea Europeană.

Art. 5. - (1) Cetăţeanul unui stat membru, apatridul cu domiciliul într-un stat membru sau în România, precum şi persoana juridică constituită în conformitate cu legislaţia unui stat membru pot dobândi dreptul de proprietate asupra terenurilor agricole, pădurilor şi terenurilor forestiere la împlinirea unui termen de 7 ani de la data aderării României la Uniunea Europeană.