avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM director vanzari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM director vanzari

Am de incheiat un contract de munca care cuprinde un salariu fix si comision in functie de vanzari.
Dar, conditiile sunt cam ciudate, adica:
- sal lunar net = 11.000.000 lei, indiferent de valoarea vanzarilor
- comision de 2% din valoarea contractului.
La atingerea unui target de 100.000 EUR vanzari, comisionul devine 3%.
Acest 3% se aplica si retroactiv... Adica, in acel moment, se va plati - o singura data - 1% din valoarea contractelor incheiate anterior.
Comisionul este in suma neta, in valuta, platibil in lei la cursul zilei.

Concret despre comision:
La incheierea unui contract de 20.000 EUR, comisionul sau net este de 400 EUR, platit in lei la cursul zilei.
Dupa atingerea targetului de 100.000 EUR vanzari (adica peste 6 luni, 1 an, etc.) trebuie sa ii mai platesc inca 200 EUR corespunzator acelui contract.

Cum trec eu toate clauzele astea sucite in contract?!
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 22:20, 7 Aprilie 2005
Le poti trece fie direct in c.i.m. fie intr-un act aditional la c.i.m.
desi pare ciudat pentru cei obisnuiti sa completeze c.i.m.-ul asa cum a fost publicat in Monitorul oficial, te pot anunta ca sunt angajatori, care vor sa fie protejati, ce incheie c.i.m-uri de 6-7 pagini.
Deci aceste clauze pot fi trecute in c.i.m. , la alte drepturi referitoare la salarizare, detailat, asa cum le prezinti mai sus.
Oricum, sumele vehiculate sunt destul de tentante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

tarife in valuta ptr.bilete de avion barbutadddddddddddddd barbutadddddddddddddd Am urmatoarea problema si as dori daca stie,sa ma ajute cineva!! Pentru o deplasare in strainatate,am contractat mai multe bilete de avion. -am contractat ... (vezi toată discuția)
Reprezentanta comerciala - contracte de munca in valuta sau lei? cine le semneaza? k2009 k2009 Buna ziua! As avea nevoie de ajutorul dvs. Pentru incheierea contractelor de munca la reprezentanta unei firme straine in Romania: - salariul se ... (vezi toată discuția)
Tva 5% la apartamentele noi slave silviu slave silviu buna seara Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema: sunt pe cale sa achizitionez un apartament nou in valoare de 98136 euro fara tva, ... (vezi toată discuția)