Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Informatii cont bancar - titular decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Informatii cont bancar - titular decedat

buna ziua. tatal meu a decedat de curand. eu stiam ca el avea un cont deschis la CEC , dar din pacate el nu a pus pe nimeni imputernicit. cum pot face sa aflu daca el mai are contul activ si daca mai are bani in acel posibil cont?va multumesc
Veti avea nevoie de un certificat de calitate de mostenitor, altfel banca nu va da informatii.
am contract de vanzare-cumparare pe casa. am buletinul de unde pot dovedi ca sunt fiul. aceste sunt destule?sau trebuie ceva anume?
Nu intereseaza ca sunteti fiu, conteaza sa fiti mostenitor, certificatul il obtineti de la notar.
Mergeti la un notar de pe raza ultimului domiciliu al defunctului cu certificatul de deces, buletinul dvs, certificatul dvs de nastere. Daca sunteti departe de zona, puteti obtine informatii prin telefon de ce acte v-ar mai fi necesare.
va multumesc mult pentru informatii!!
Sau comunicati notarului banca unde credeti ca este contul deschis si ii cereti sa solicite informatii despre cont, pentru ca sumele sa fie inscrise in masa succesorala.