Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Inregistrare in scopuri de TVA pentru achizitii din UE
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Inregistrare in scopuri de TVA pentru achizitii din UE

Buna ziua,
Doresc sa fac importuri din spatiul european si incerc sa evit impozitarea in statul de unde fac importul (UK, suedia, germania).
Pentru asta trebuie sa le pun la dispozitie VAT number pentru a fi scutit de impozitare.
Am inteles ca pentru asta trebuie sa fiu inregistrat ca platitor de TVA in Romania.
Eu am un magazin online, se vor vinde in special haine, si eventual laptopuri.
Intrebarea mea este urmatoarea: Avand in vedere ca TVA in romania este de 24 la suta, nu m-ar ajuta prea mult, pentru ca aceeasi valoare sau chiar mai mica este si in statele membre. Cum pot obtine acest VAT number pentru a evita impozitarea in afara, si cum trebuie inregistrat pentru a micsora pe cat posibil, eventual evita taxele in romania, Intreprindere individuala, PFA, SRL?
Va multumesc anticipat.
Cu stima, Dan
Din cite cunosc cel bine e sa va declarati platitor in scopuri de TVA si eventual sava inregistrati in ROI. NU sunt avantaje in a continua sa fii neplatitor de TVA dar inregistrat in ROI. Succes!